Atrakcje turystyczne Poznania

Wielkopolska to kraina geograficzna, w której rozpoczęło się kształtowanie państwowości polskiej. W związku z tym, to właśnie tutaj można spotkać bardzo dużo miejsc, w których widać jak rozpoczynała się historia naszego kraju. Bardzo dużo z nich, znajduje się w stolicy Wielkopolski czyli w Poznaniu.

W związku z tym, każdy kto przyjedzie do tego miasta, z całą pewnością znajdzie coś atrakcyjnego dla siebie. Tym bardziej, że Poznań, to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce, więc jest też tam bardzo dużo ciekawych modernistycznych budynków, czy innych ciekawych miejsc.

Co warto zobaczyć w Poznaniu

Większość turystów przybywających do Poznania, rozpoczyna zwiedzanie od Starego Miasta. To właśnie znajduje się Ratusz, który został wybudowany na początku XIV wieku. To właśnie stojąc po ratuszową wieżą, w każde południe możemy zobaczyć symbol Poznania, czyli trykające się koziołki. Z wieży tej codziennie grany jest także poznański hejnał. Nad Starówką, góruje Zamek Królewski, czyli dawna siedziba władców. Niegdyś była to niezwykle okazała budowla, która jednak na przestrzeni wieków podupadła. Na całe szczęście, dzisiaj jest odnawiana i powraca do swojego dawnego blasku.

W Poznaniu znajduje się także bardzo dużo obiektów sakralnych. Do najbardziej znanych należy znajdujący się u podnóża Góry Zamkowej Kościół Franciszkański. To właśnie w nim znajduje się obraz Matki boskiej w Cudy Wielmożnej, która uważa się za Panią Poznania. Kolejnym ciekawym obiektem sakralnym jest Fara Poznańska. Głównym obrazem jest tu dzieło Szymona Czechowicza „Wskrzeszenie Piotrowina przez Św. Stanisława Biskupa. Kolejną atrakcją są tu organy wykonane przez Friedricha Ladegasta.

Każdy kto przyjedzie do Poznania, musi odwiedzić także Ostrów Tumski. Na wyspie tej znajduje się jeden z pierwszych kościołów w Polsce. To właśnie tu Mieszko I przyjął w 996 roku chrzest, rozpoczynając niejako istnienie państwa polskiego. Na wyspę można przejść przez tzw. Most Miłości zwanym też Mostem Biskupa Jordana. Bardzo dużo zakochanych przychodzi właśnie na ten most przypina do barierek mostu kłódki, które symbolizują ich uczucia.

Najważniejsze muzea w Poznaniu

Poznań to miasto, w którym na każdym kroku możemy znaleźć jakieś muzeum. Do najważniejszych należą:

– Muzeum Powstania Wielkopolskiego – muzeum poświęcone jedynemu zwycięskiemu powstaniu w naszym kraju. Mieści się ono w klasycystycznym budynku Odwachu. Znakomita lekcja historii i walki o odzyskanie niepodległości,

– Muzeum Archeologiczne – Muzeum znajdujące się prawie że w samym centrum miasta w Pałacu Górków. Znajduje się w nim niezwykle dużo eksponatów wykopanych w Poznaniu i okolicach.

– Muzeum Instrumentów Muzycznych – jedyne w swoim rodzaju muzeum  Polsce. Trzecie pod względem wielkości tego rodzaju w Europie. Eksponaty znajdują się w 19 pomieszczeniach podzielone na tematyczne kategorie.

– Muzeum Sztuk Użytkowych – znajduje się ono w Zamku Królewskim. Wystawione jest w nim ponad 11 000 eksponatów, a wśród nich tkaniny, meble, srebro, szkło itp.

Pogodę w Poznaniu można sprawdzić tutaj https://www.meteoprog.pl/pl/weather/Poznan/

Leave a comment

Your email address will not be published.


*