Badania USG – co im zawdzięczamy?

Wykonywanie badań USG w ciąży jest bardzo ważne. Jeśli zależy Ci na tym, aby urodzić w pełni zdrowe dziecko, powinnaś udać się na takie badania przynajmniej raz w każdym miesiącu przebywanej ciąży. Pierwsze badanie usg warto przeprowadzić już w czwartym tygodniu ciąży.

Od przybytku głowa nie boli – jak mawia stare przysłowie i w tym przypadku jest to najprawdziwsza prawda. Badania USG są bezbolesne i przeprowadza się je za pomocą charakterystycznego sprzętu. Partner naturalnie może Ci towarzyszyć, bo przecież niezwykła to radość widzieć swoje przyszłe dziecko na ekranie monitora. Możecie nawet poznać płeć malca, jeśli przy badaniu uda się zauważyć poszczególne, rozwinięte narządy.

Wygodne i szybkie badanie

Na początku ginekolog każe się rozluźnić na łóżku szpitalnym. Brzuch zostaje nasmarowany specjalnym żelem. Potem przesuwa się po brzuchu specjalny czytnik emitujący obraz do komputera, gdzie na ekranie widzimy płód w znacznym powiększeniu. Dziś obraz płodu można uzyskać w znacznie większych rozdzielczościach, niż przed laty. Daje to szanse na szybkie wykrycie zachodzących w ciąży nieprawidłowości rozwoju płodu. Wykrycie wad na czas pozwala na przeciwdziałanie im i ich leczenie, dzięki czemu z opresji śmierci lub niepełnosprawności ratuje się kilka tysięcy dzieci rocznie. Rodzice maleństwa po badaniu USG mogą otrzymać także wydruk fotografii na pamiątkę. Większość ze wzruszeniem zgadza się na taki prezent.

Dla zdrowia dziecka

Współczesna ginekologia, tak jak i inne dziedziny medycyny, bardzo rozwinęła się dzięki nowoczesnym technologiom. Na badania w profesjonalnych gabinetach nie trzeba już czekać w nieskończoność. Szpitalne położnictwo z troską oraz uwagą traktuje ciąże patologiczne, zagrożone, tutaj badania USG przeprowadza się właściwie cały czas, do ostatniej chwili, by znać każdą zmianę ułożenia dziecka oraz stan jego narządów. W takich sytuacjach można pełniej przygotować się na skomplikowany proces porodu i wziąć pod uwagę kilka wariantów możliwości formy przyjścia na świat dziecka.

2 Comments on Badania USG – co im zawdzięczamy?

  1. Przydatne info, dzięki wielkie 🙂

  2. Warto robić sobie takie badania.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*