Ból ucha u dziecka – jak rozpoznać źródło problemu?

Doctor examined the patient's ear with Otoscope. Patient seem to have problems with hearing.
Ból ucha to dość popularny objaw, który trudno jednoznacznie powiązać z konkretnym schorzeniem. Pojawienie się takiej dolegliwości u dziecka powinno wzbudzić czujność rodziców. By jednak móc precyzyjnie określić źródło problemu, warto przyjrzeć się objawom towarzyszącym. Jak rozpoznać przyczynę bólu ucha u najmłodszych i kiedy należy udać się z nim do specjalisty?

Ból ucha – skąd się bierze?

Ból ucha u dziecka może pojawić się na każdym etapie życia i mieć różne źródła. Bardzo często sam ból kojarzymy raczej ze stanem chwilowym. Dopiero gdy trwa dłużej, zaczynamy doszukiwać się przyczyny. Pamiętajmy jednak, że lekceważenie takiego objawu może mieć bardzo poważne skutki. Młody organizm nieustannie się kształtuje. Nawet pozornie niegroźna dolegliwość przewodu słuchowego może poskutkować np. niedosłuchem, a w efekcie utrudnić prawidłowy rozwój dziecka.

Jeśli występujące dolegliwości będą z czasem się nasilać, konieczne będzie niezwłoczne udanie się wizytę lekarską.

Na jakie objawy zwracać uwagę?

I choć ból ucha to dolegliwość dosyć powszechna, to warto zwrócić uwagę na to, czy u dziecka występują przy okazji jakiekolwiek objawy towarzyszące. Dzięki temu będziemy w stanie dojść do możliwej przyczyny problemu i określić plan dalszych działań. Do tych najbardziej niepokojących należą: gorączka, ból głowy, świąd, uczucie pełności w uchu, wysięk z ucha oraz zaburzenia słuchu.

Uszkodzenie mechaniczne

Ból ucha u dziecka może być wywołany uszkodzeniem mechanicznym. Nie zawsze jesteśmy w stanie przypilnować pociech np. podczas zabawy. Jakikolwiek przedmiot umieszczony w przewodzie słuchowym może narobić sporo szkód, doprowadzając nawet do perforacji błony bębenkowej. Jak rozpoznać problem? W tym wypadku ból jest nagły, może mu towarzyszyć pogorszenie słuchu. Do tego mogą dochodzić zawroty głowy lub sączący się wysięk z wnętrza ucha.

Ucho pływaka

Problem będzie pojawiać się zwłaszcza u stałych bywalców pływalni i basenów. Woda wypłukuje z uszu woskowinę, tworząc tym samym doskonałe warunki do rozwoju wirusów i infekcji. Poza bólem ucha dolegliwości towarzyszą również świąd, uczucie zatkanego ucha oraz gorączka.

Zapalenie ucha zewnętrznego

Zapalenie ucha zewnętrznego to jedna z najczęstszych dolegliwości przewodu słuchowego. Źródłem problemu są drobnoustroje i bakterie wnikające w uszkodzoną skórę w kanalikach słuchowych. Wywołana w ten sposób infekcja objawia się zazwyczaj nasilającym bólem, uczuciem rozpierania ucha, świądem, wysiękiem, niedosłuchem oraz gorączką.

Avatar

O Artykuł zewnętrzny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*