Kiedy brakuje słońca, brakuje witaminy. Niedobór witaminy D

Mikroelementy i witaminy stanowią ważny element skomplikowanej układanki, jaką jest organizm człowieka. Jeśli proporcje ich występowania są zaburzone, lub gdy któregokolwiek zabraknie, zaczynają pojawiać się problemy, organizm przestaje funkcjonować prawidłowo. Jedną z ważniejszych witamin jakich potrzebuje człowiek jest witamina D3.

Skąd czerpać witaminy?

Charakterystyczną cechą witamin jest to, że są egzogenne, co oznacza, iż ludzki organizm nie jest w stanie ich sam wyprodukować. Ich zapasy czerpiemy przede wszystkim z pożywienia. W przypadku witaminy D, należy ona do grupy rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego w tych produktach też można ją przyswoić. Są to przede wszystkim tłuszcze roślinne i zwierzęce, mleko, zwłaszcza to z pełną zawartością tłuszczu. Znajdziemy ją również w maśle, margarynie, grzybach i drożdżach. Witaminę D, w przeciwieństwie do pozostałych, możemy wyprodukować sami poprzez przebywanie na słońcu. Pochodna cholesterolu znajdująca się w skórze pod wpływem działania promieni UV przekształca się w prowitaminę, by finalnie stać się witaminą D3.

Za co odpowiedzialna jest witamina D3?

Podstawowym zadaniem tej witaminy jest regulacja poziomu wapnia i fosforu w organizmie człowieka. Dzięki jej działaniu, pierwiastki są wchłaniane w jelitach. Oprócz tego zapewnia odpowiedni poziom pierwiastków, które zawarte są w kościach, wpływając na ich prawidłowy stan i rozwój w przypadku dzieci. Według ekspertów z firmy Vigantoletten witamina D3 ma również znaczący wpływ na poziom wydzielania insuliny, pracę mięśnia sercowego, ciśnienie krwi, a również wpływa na wzrost komórek.

Gdy zabraknie witaminy

Z badań wynika, że blisko 80% społeczeństwa cierpi na niedobór witaminy D3, a zdecydowana większość z nich nie jest świadoma tego problemu. Za główną przyczynę takiej sytuacji wskazuje się zbyt rzadkie wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych. Niska ilość słonecznych dni, prace w biurze itp. pozbawiają nas szansy na wytworzenie tak potrzebnej nam witaminy. Jej niedobór może również wynikać z niewłaściwego odżywiania.

Schorzenia i objawy

Kiedy brakuje nam witaminy D3 zaczynamy odczuwać zmęczenie, apatię, a nasza odpowrność odczuwa znacznemu obniżeniu. Jednak sytuacja staje się naprawdę poważna w chwili, kiedy niedobór ma wpływ na kości, doprowadzając do ich chorób i zaburzeń układu kostnego. Zgodnie z opinią ekspertów z firmy Vigantoletten najczęściej spotykane choroby, których przyczyną jest brak witaminy D to:

Krzywica – choroba wieku dziecięcego, której główne objawy to rozmiękanie kości czaszki, opóźnione ząbkowanie, zniekształcenie postawy, wygięcie kręgosłupa i kończyn dolnych.
Osteomalacja – odmiana krzywicy występująca u osób dorosłych, która charakteryzuje się bólem mięśni oraz osłabieniem kości prowadząc do ich zniekształcenia i podatności na złamania.
Osteoporoza – schorzenie znane również jako zrzeszotnienie kości, które prowadzi do ich łamliwości. Na rozwój choroby, oprócz niedoboru witaminy ma również wiek oraz płeć, jednak jej udział ma duże znaczenie w walce z chorobą.

Leczenie i profilaktyka

Jeśli dotknęła nas choroba kości zdecydowanie powinniśmy skonsultować się ze specjalistą odnośnie dawki. Inna będzie w przypadku profilaktyki Krzywicy, inna gdy choroba dotyczy dorosłych. Natomiast kiedy podejrzewamy, że nasz organizm ma deficyt witaminy D, ze względu na brak dostępu do słońca czy dietę pozbawioną tłuszczy powinniśmy zadbać o jej dostarczenie poprzez suplementy. Warto zapoznać się z tym, co na ten temat mówią specjaliści w temacie witaminy D – http://www.vigantoletten.pl/

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*