Jak ciekawie zaaranżować poddasze?

Poddasze to szczególna przestrzeń w naszych domach. Zwłaszcza w ostatnim czasie, popularne stało się użytkowe urządzanie tej przestrzeni zamiast przeznaczania jej jedynie na składowisko starych, niepotrzebnych rzeczy.

Strych jest wyjątkową przestrzenią, która przez swoją formę narzuca niejako możliwości jej wykorzystania. Aby dobrze zaaranżować poddasze warto zwrócić uwagę na pewne elementy i zastanowić się nad niektórymi szczegółami.

Na skos

To, co najbardziej charakterystyczne dla przestrzeni poddasza to skośne ściany. Przez lata były one raczej uważane za przeszkodę przy projektowaniu. Dziś wielu projektantów widzi jednak w skosach wyjątkową szansę na oryginalną aranżację wnętrza.

sypialnia-na-poddaszu

Decydując się na zaaranżowanie przestrzeni poddasza, warto wziąć pod uwagę ten charakterystyczny element konstrukcyjny. Jaka aranżacja poddasza (więcej tutaj: https://www.komandor.pl/oferta/aranzacje/aranzacje-poddasza/) będzie pasować w naszym wypadku zależy między innymi od tego, jak dużo występuje tam skosów oraz jak są one nachylone.

aranzacja-poddasza-komandor__3_

Dobieraj meble funkcjonalne

Bardzo ważne w przypadku aranżacji poddasza są funkcjonalne meble. Szczególnie dobrze w tym wypadku sprawdzają się wszelkie szafy w systemie Komandor projektowane na wymiar. To rozwiązanie daje przede wszystkim doskonałe możliwości zagospodarowania skośnych ścian. Przestrzenie pod skosem nadają się idealnie do przechowywania w nich zarówno ubrań, jak i na przykład książek.

Nietypowe aranżacje

aranzacja-garderoby-komandor-na-poddaszu__1_

Najczęściej w przestrzeniach strychu aranżujemy sypialnie lub pokoje dzieci, jednak strych nadaje się świetnie także na urządzenie innych pomieszczeń. Warto przejrzeć katalogi i blogi o projektowaniu wnętrz, by nieco zainspirować się bogactwem propozycji na ciekawą aranżację strychu lub poddasza.

Szczególnie ciekawie prezentować się będzie na poddaszu biblioteka. Skośne ściany świetnie będą komponować się z rzędami książek. Idealnie do takiej przestrzeni nadadzą się regały i biblioteczki (więcej), szczególnie te projektowane na wymiar. W takim pomieszczeniu powinno także znaleźć się biurko z wygodnym krzesłem oraz coś miękkiego do siedzenia, najlepiej fotel lub wygodna kanapa.

Można także pomyśleć o przeznaczeniu przestrzeni poddasza w całości na salon. To rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Salon na poddaszu jest wystarczająco duży, by bez problemu pomieścić wielu gości lub by urządzić w nim tańce i inne zabawy. Również w tym przypadku liczy się odpowiedni dobór mebli, które pomogą ciekawie zaaranżować przestrzeń i zaoszczędzić miejsce.

Wybierz właściwe kolory

pokoj-dzieciecy-na-poddaszu

W przypadku poddasza ważny jest dobór odpowiednich kolorów. Jednak to, jakie kolory będą właściwe, zależy przede wszystkim od układu poddasza, które występuje w naszym domu. Niektóre poddasza są bardzo widne, bo posiadają dużo okien, które właściwie oświetlają całość. Często jednak bywa tak, że poddasza są dość ciemne, z uwagi na niewielkie, różnie usytuowane okienka. W takim przypadku w pomieszczeniu idealnie sprawdzą się jasne kolory, które dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń.

Niezależnie jednak na co przeznaczamy poddasze, powinniśmy zawsze pamiętać o tym, by elementy aranżacji, które wybieramy były dopasowane zarówno do siebie, jak i do charakteru samego pomieszczenia. Najlepiej jest wybierać elementy o jednej stylistyce. To pomoże nam uniknąć aranżacyjnych wpadek.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*