Digital Smile Design- nowatorski sposób na wymarzony uśmiech

Uśmiech ma nie lada znaczenie w życiu każdego człowieka. Często wskazuje na to, jak jesteśmy odbierani przez innych ludzi. Uśmiechając się, niejednokrotnie jesteśmy postrzegani jako osoby pogodne, szczęśliwe i miłe. Niekiedy jednak, choć faktyczne tacy jesteśmy, podczas rozmowy czy śmiania się zasłaniamy dłonią usta, chowamy zęby. Wiele osób jest nie tylko niezadowolonych ze swojego uśmiechu, a co za tym idzie - zębów - ich kształtu, wielkości czy barwy, lecz także się go wstydzi. Fakt ten, z pewnością nie ułatwia codziennego życia, mało tego uprzykrza je - krępuje i sprawia, że tracimy pewność siebie. Na szczęście, znane są dzisiaj metody, pozwalające na uzyskanie wymarzonego uśmiechu i co więcej sami możemy go sobie zaprojektować. Umożliwia to najnowocześniejsza metoda cyfrowego projektowania uśmiechu, powszechnie znana, jako Digital Smile Design - DSD.

Co to jest Digital Smile – Design?

Digital Smile Design, jak opowiadają specjaliści ze Smile Design Clinic, jest indywidualnym, spersonalizowanym projektowaniem uśmiechu. Jest to nowoczesne, innowacyjne podejście do leczenia stomatologicznego,  efektów oraz komunikacji z pacjentem i innymi specjalistami. Dzięki użyciu najnowocześniejszej technologii i wykorzystaniu specjalnego oprogramowania, stomatolog ma możliwość stworzenia cyfrowej wizualizacji proponowanych zmian estetycznych oraz funkcjonalnych, a następnie przedstawienia ich pacjentowi. Jeszcze na etapie planowania specjalista może przedstawić pacjentowi krok po kroku efekty leczenia. Taka symulacja,  z pewnością ułatwia komunikację między lekarzem a pacjentem, a temu ostatniemu pomaga wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało leczenie na każdym jego etapie, również tym końcowym. Prace nad projektowaniem wymarzonego uśmiechu można podzielić na trzy etapy i warto pamiętać, że każdy z nich opiera się w dużej mierze na ścisłej współpracy pacjenta z lekarzem stomatologiem.

Etap pierwszy

Niezmiernie duże znaczenie w projektowaniu wymarzonego uśmiechu odgrywają odpowiednio przygotowane zawczasu zdjęcia pacjenta. Powinny one przedstawiać zarówno jego twarz, jak i wnętrze jamy ustnej. Ponadto pobierane są wyciski, które mają być pomocne w przygotowaniu modeli diagnostycznych. To właśnie te ostatnie pozwalają przedstawić indywidualny plan leczenia, który opiera się na konkretnych rysach twarzy i proporcjach zębów. Następnym krokiem jest szczera rozmowa z pacjentem i poznanie jego oczekiwań. Dzięki posiadanym zdjęciom lekarz ma możliwość określenia, czy pragnienia pacjenta są realne do spełnienia. Jeśli nie,  wyjaśnia mu przyczynę takiej sytuacji i proponuje możliwe rozwiązania alternatywne.

Etap drugi

Etap drugi w głównej mierze opiera się i polega na intensywnej pracy specjalistów w laboratorium technicznym. To właśnie oni, korzystając z pomocy symulacji komputerowej, przygotowują model idealnego uśmiechu. Jest on wówczas zakładany tymczasowo na zębach pacjenta. Potem dochodzi do szczegółowego omówienia bardzo ważnych kwestii,  takich jak kolor czy też kształt nowej płytki. Kiedy pacjent zaakceptuje w pełni wszystkie uwagi można wówczas przejść do etapu kolejnego – ostatniego.

Etap trzeci

Końcowy etap – etap trzeci polega już tylko, albo i aż,  na wykonaniu idealnego uśmiechu, w oparciu o wcześniej ustalone wytyczne. Można skorzystać tutaj z różnego rodzaju technik. Spośród nich wymienić trzeba te najpopularniejsze, czyli korony, licówki, a w przypadku większych ubytków, brakach w uzębieniu, implanty. Na efekty etapu trzeciego, zazwyczaj oczekujemy najbardziej, należy jednak pamiętać, że niekiedy trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*