Higiena jamy ustnej u najmłodszych – najczęstsze pytania rodziców

Jako rodzice chcemy mieć pewność, że rozwój naszych pociech będzie przebiegać bez żadnych przeszkód. Dotyczy to również zębów, z których higieną czasem sami miewamy problemy. W obliczu niewiadomych warto więc zadawać pytania. Oto kilka z tych, które najczęściej zadają świeżo upieczeni rodzice.

Kiedy pojawiają się pierwsze zęby?

Po jakim czasie pojawią się pierwsze zęby u niemowlaka? Pierwszym rodzajem uzębienia będą oczywiście popularne mleczaki. Ich wyrzynanie rozpoczyna się zazwyczaj ok. 6 miesięcy po narodzinach i może trwać nawet do 30 miesiąca życia. Oczywiście nie są to sztywne ramy czasowe, tak więc pojawienie się pierwszych zębów to również kwestia indywidualna. U niektórych dzieci mogą pojawić się 2 miesiące wcześniej, u innych z kolei 2 miesiące później – przy czym nie powinno to być powodem od niepokoju.

Zęby stałe natomiast zaczynają pojawiać się około 6 roku życia. Temu procesowi towarzyszy wzrost kości żuchwy i szczęki. Jeśli żaden nie pojawi się do 8 roku życia, najlepiej skonsultować się ze stomatologiem.

Jak prawidłowo myć zęby?

Pierwsze mycie możemy przeprowadzić jeszcze przed pojawieniem się zębów u niemowlaka – przemywając wały dziąsłowe raz dziennie, najlepiej przed snem. Gdy już pojawią się pierwsze zęby, możemy przejść od używania szczoteczki.

Zęby mleczne w porównaniu do stałych są delikatniejsze i podatne na działanie kwasów w jamie ustnej. Konieczne jest więc dbanie o ich właściwą higienę. Jak to robić prawidłowo? Technik jest kilka, jednak w przypadku dzieci powinniśmy w pierwszej kolejności wyrobić nawyk regularnego dbania o zęby. Nauczmy maluchy tzw. testu języka. Zęby są czyste w momencie, gdy będą gładkie po przejechaniu językiem. To dobry początek nauki dbania o uzębienie najmłodszych.

Jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka?

W przypadku doboru szczoteczki nie ma reguły. Oferta dla dzieci jest równie różnorodna co w przypadku dorosłych. Tu także mamy do wyboru szczoteczki manualne, elektryczne oraz soniczne.

Jeśli kupujemy dziecku szczoteczkę elektryczną, zwróćmy uwagę na konieczność zmiany techniki szczotkowania. Szorowanie nią zębów mija się z celem, ponieważ szczoteczka musi mieć czas by dotrzeć we wszystkie zakamarki jamy ustnej. Warto więc zwrócić na to uwagę przed pierwszym myciem.

Dentysta – kiedy pierwsza wizyta?

Kiedy odbyć pierwszą wizytę u dentysty z dzieckiem? Im szybciej, tym lepiej. Ważne, by odbyła się jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia. Nie wiąże się to oczywiście z żadnym konkretnym zabiegiem, a ma raczej przyzwyczaić dziecko do otoczenia i przyszłych odwiedzin. Takie wczesne rozpoznanie pozwala przewalczyć strach w późniejszych latach. W przypadku starszych dzieci kolejne wizyty powinny odbywać się raz na 4 miesiące.

Avatar

O Artykuł zewnętrzny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*