Idealne biurko – czyli jakie?

Wygodne i odpowiednie biurko (razem z dobrze dobranym krzesłem) stanowi podstawę miejsca do pracy. Ponieważ spędzamy w niej niemało godzin, warto dokładnie rozważyć wybór odpowiedniego mebla.

Choć może wydawać się, że to nie warty uwagi detal, to odpowiednie wymiary i ustawienie biurka w miejscu pracy może być kluczowe dla naszego zdrowia. Przez niedopasowane biurko mogą uciekać roboczogodziny, występować problemy z koncentracją albo może dokuczać ból pleców.

Jakie dolegliwości może powodować niewłaściwe biurko?

Na początek nieco postraszymy. Poniżej prezentujemy listę dolegliwości, jakie może wywołać źle dobrane biurko:

  • ból pleców, a w konsekwencji choroby zwyrodnieniowe,
  • problemy ze wzrokiem, zwłaszcza, jeśli mamy źle ustawiony monitor,
  • bóle i choroby zwyrodnieniowe nadgarstków i barków, wywołane niewłaściwym umieszczeniem klawiatury,
  • drętwienie kończyn, wywołane pracą w niewygodnej pozycji,
  • ból głowy, spowodowany niewygodną pozycją i brakiem ruchu.

Biurko idealne – jakie musi mieć parametry?

Wymiary biurek określone są przez przepisy BHP. Przy kupowaniu mebli biurowych warto zdecydować się na ofertę firm, specjalizujących się w produkcji i sprzedaży właśnie ich. Oferty biurek w popularnych sieciówkach często dedykowane są rosnącym dzieciom, nie spełniają norm do pracy dla osób dorosłych. Odpowiednie biurka i stoły oferuje np. Fabryka Mebli Biurowych Wuteh.

Minimalne wymiary, jakie powinno mieć biurko pracownicze, są następujące:

80-90 centymetrów głębokości, dzięki temu pod blatem zmieszczą się nasze nogi,

120-160 centymetrów długości – blat o takich wymiarach pozwoli na wygodną pracę, zarówno przy komputerze, jak i przy dokumentach,

72-75 centymetrów wysokości – przy średnim wzroście. Osoby wysokie powinny mieć biurko o wysokości co najmniej 80 centymetrów, a osoby ze wzrostem powyżej 185 centymetrów – nawet 85. Pozwoli to zachowywać wygodną pozycję siedzącą, bez konieczności garbienia się.

10-15 centymetrów – tyle zwykle ma podstawka pod klasyczny monitor – dzięki postawieniu go powyżej blatu, będzie znajdował na wysokości wzroku.

auttica

A może biurko do pracy na stojąco?

Ostatnio modnym trendem jest praca na stojąco. Wedle speców od ergonomii pracy – stojąc szybciej wykonujemy swoje obowiązki, jesteśmy bardziej skupieni. Stanie dobrze wpływa także na stan zdrowia (pod warunkiem, że nie stoimy za długo), poprawiając krążenie krwi. Popularne jest ostatnio zwłaszcza organizowanie spotkań firmowych na stojąco – w ten sposób zamiast przeciągać rozważania w nieskończoność, zespól bardzo szybko wypracowuje wspólne wnioski. Do pracy na stojąco warto kupić biurko z wysokością regulowaną elektrycznie, dzięki czemu jednym przyciskiem zmienimy tradycyjne biurko w wygodne stanowisko do pracy na stojąco. Gdy natomiast rozbolą nas nogi – możemy wrócić do pozycji siedzącej.

Złote zasady pracy przy biurku

Najlepsze nawet biurko nie poprawi jakości pracy, jeśli mamy fatalne nawyki. Oto kilka zasad, jakie warto przestrzegać, by praca szła nam szybko i efektywnie:

  1. zadbaj o higienę pracy: rób przerwy i odchodź od biurka, wietrz pomieszczenie, zadbaj o dobre oświetlenie,
  2. utrzymuj ład na biurku: średnio marnujemy prawie tydzień rocznie na szukanie potrzebnych dokumentów, zalegających w stertach na biurkach,
  3. umieść na biurku parę osobistych drobiazgów: dekorując otoczenie przedmiotami, które mają dla nas znaczenie sentymentalne, poprawiamy sobie samopoczucie i odbieramy nasze miejsce pracy jako przyjazne i bezpieczne.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*