Implanty zębowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Implanty zębowe to bardzo popularna metoda na leczenie zębów. Wielu lekarzy uznają tą metodę uzupełniania braków w naturalnym uzupełnieniu jako najbardziej fizjologiczną i powszechnie używaną. Zanim zdecydujesz się na implanty, przeczytaj tekst aby wszystko o nich wiedzieć oraz skonsultuj się z naszymi specjalistami.

Co musimy wiedzieć o implantach?

Prawidłowe funkcjonowanie narządu żucia jest możliwe dzięki 32 zębom u człowieka. Dzisiaj jednak coraz więcej ludzi ma problem z wadami zgryzu w wieku dojrzewania. Dzieje się tak dlatego, że w toku ewolucji człowieka szczęka zmienia rozmiary przez co nie ma miejsca na 32 zęby. Obecnie więc uważa się, że 28 zębów to pełne uzębienie.

Dużo pacjentów boryka się z utratą zębów z różnych powodów. Może to być brak odpowiedniej higieny, choroby, brak leczenia. Funkcje więc utraconych zębów przejmują inne wokół tworząc tym samym miejscowe przeciążenia. Utrata zębów ma więc duży wpływ na organizm człowieka. Często prowadzi to do schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego oraz zmian w układzie nerwowo-mięśniowym karku jak i szyi. Tym samym zmienia się wygląd ust czy policzków. Organizm próbuje wtedy zamykać powstałe luki co prowadzić może do wysuwania czy przesuwania się zębów. Wtedy odtworzenie utraconych zębów może być utrudnione.

Czym jest implant zębowy?

Jest to sztuczny zamiennik korzenia zęba. Nowoczesne implanty są zbudowane większości z stopów tytanu. Kształt mają zbliżony do walca o porowatej powierzchni. Zadaniem takiego implantu jest trwałe połączenie z kością oraz przeniesienie sił żucia bezpośrednio na tą kość. Świetnej jakości implanty Łódź znajdziecie tu.

Etapy leczenia

Pierwszym etapem leczenia implantologicznego jest konsultacja u specjalisty. Lekarz po zebraniu całego wywiadu sprawdza stan uzębienia pacjenta i ocenia możliwość odbudowy straconych zębów za pomocą implantów. Niezbędne do zaplanowania leczenia jest RTG pantomograficzne. Czasem lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe badania. Po zebraniu tych wszystkich informacji ustalany jest kolejny plan leczenia. Zabieg implantacji wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu sam zabieg jest bezbolesny i komfortowy. Po zabiegu pacjent otrzymuje zalecenia co do dalszego postępowania. Wizyta kontrolna powinna się odbyć po 10 dniach od zabiegu.

Czy zawsze możemy wszczepić sobie implant?

Nie zawsze możemy wszczepić implant. Przede wszystkim zależy to od ogólnego stanu zdrowia. Z reguły powodem odstąpienia od implantacji jest brak odpowiedniej jakości kości. Wszczepiając implant mając stan zapalny czy inny problem z zdrowiem narażamy się na przedłużenie procesu leczenia oraz na dodatkowe koszty.

Czy takie leczenie jest bezpieczne?

Leczenie implantami jest bardzo bezpieczne. Powodzenia w implantacji sięgają aż 98%. Rzadko dzieje się tak, że nie dochodzi do zrostu implantu z kością. Wtedy implant usuwamy i po okresie gojenia wkładamy nowy.

Jak dbać o implanty?

Implanty wymagają takiej samej pielęgnacji co normalne zęby. Czyścimy je w taki sam sposób takimi samymi środkami. Warto jednak wybierać się co jakiś czas na wizyty kontrolne tak jak z normalnymi zębami.

Jakie są koszty leczenia?

W każdym przypadku koszty leczenia są ustalane indywidualnie. Wszystko zależy od rodzaju użytych materiałów czy typu implantu.  Podczas zabiegu lekarz powinien przedstawić koszty leczenia oraz czas.

Jakie braki można uzupełnić implantami?

Możemy uzupełnić wszystkie braki dzięki implantom. Nie będzie żadnego problemu jeżeli uzupełnimy jednego zęba czy całą grupę zębów.

Avatar

O Artykuł zewnętrzny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*