Jadłospis rocznego dziecka – co podawać maluchowi, by wykształcić w nim dobre nawyki żywieniowe?

Począwszy od 6. miesiąca życia – wraz z rozszerzaniem diety niemowlaka – kształtowane są jego nawyki żywieniowe. Podobnie jest w przypadku kilkunastomiesięcznych dzieci, dlatego tak ważne jest opracowanie odpowiedniego menu. Co powinien zawierać jadłospis rocznego dziecka, by w przyszłości chciało jeść zdrowo?

1000 pierwszych dni jest niezwykle istotnych dla prawidłowego rozwoju malucha. To niepowtarzalny czas, gdy masz realny wpływ na obecne i przyszłe zdrowie dziecka. To właśnie teraz kształtują się jego nawyki żywieniowe, które przetrwają w późniejszych latach.  Istotne znaczenie ma tutaj przede wszystkim przygotowanie właściwego jadłospisu dla maluszka– tak, by z jednej strony dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a z drugiej – kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe.

Trzy posiłki główne i dwa uzupełniające

Jadłospis rocznego dziecka powinien uwzględniać trzy posiłki główne (śniadanie, obiad, kolację) oraz dwa posiłki uzupełniające (drugie śniadanie, podwieczorek). Istotne znaczenie ma przy tym zachowanie stałych odstępów czasowych między poszczególnymi posiłkami – tak, by dziecko przyzwyczaiło się do systematyczności. W przyszłości pozwoli to uniknąć zgubnego w skutkach podjadania.

Przygotowując jadłospis rocznego dziecka, zwróć uwagę na to, by:

  • śniadanie składało się z takich produktów jak np. mleko modyfikowane odpowiednie dla wieku, kefir, naturalny jogurt, kasza mleczna; poza tym można podać dziecku chude mięso, jaja;
  • obiad był najbardziej energetycznym posiłkiem w ciągu dnia – niech składa się z zupy oraz drugiego dania na bazie mięsa czy ryb z dodatkiem ziemniaków, makaronu razowego, brązowego ryżu, itp.;
  • kolacja była lekkostrawna, dostarczająca jednocześnie sporą ilość składników odżywczych; posiłek może składać się z chudego mięsa, jogurtu naturalnego albo kanapki z twarożkiem, itp.

Jeśli chodzi o drugie śniadanie i podwieczorek, należy je traktować w formie przekąsek. Owoce, warzywa czy produkty mleczne (np. jogurt naturalny z owocami) to dobre rozwiązanie. Unikaj natomiast typowych deserów zawierających sporą ilość cukru oraz tłuszczów (szczególnie nasyconych). Na podwieczorek możesz podać kilka zdrowych ciasteczek upieczonych przez siebie (bez dodatku cukru).

Solidna porcja warzyw i owoce

Chcąc kształtować dobre nawyki żywieniowe, jadłospis rocznego dziecka powinien zawierać solidną porcję warzyw. Są one bardzo dobrym źródłem witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Eksperci ds. żywienia podkreślają, by każdego dnia podawać maluchowi aż 5 porcji warzyw pod różnymi postaciami. Dzięki temu w przyszłości nie będzie mieć problemów ze zjedzeniem marchewki, brokułów, szpinaku oraz innych warzyw.

Owoce w diecie dziecka są również ważne, ale – z uwagi na sporą ilość cukru – należy ograniczyć ich spożywanie do 2-3 porcji w ciągu dnia.

Daj dziecku dobry przykład

Jeśli chcesz, by jadłospis rocznego dziecka był zdrowy, jako rodzic musisz dać maluchowi przykład. Nie może być tak, że jemu podajesz sporą porcję warzyw i owoców czy nabiału, a sam(-a) ich unikasz jak ognia.

Musisz mieć świadomość, że w tych kilkunastu pierwszych miesiącach życia dziecko jest wpatrzone w rodziców jak w obrazek. Maluchy mają tendencję do naśladowania swoich opiekunów, dlatego warto to wykorzystać. Jeśli twoje codzienne menu będzie opierało się o zasady racjonalnego odżywiania, znacznie łatwiej będzie przygotować odpowiedni jadłospis rocznego dziecka. Taki, który przyczyni się do kształtowania zdrowych nawyków w zakresie żywienia.

Avatar

O

Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

Avatar
Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*