Lipofilling – złoty standard w leczeniu blizn zanikowych

Bez względu na rodzaj, blizny są defektem kosmetycznym, który nie tylko wpływa na naszą estetykę i wygląd, ale również na normalne funkcjonowanie. Mogą wywoływać ból oraz dyskomfort i być przyczyną kompleksów. Na szczęście współczesna medycyna, również estetyczna, wyszła naprzeciw wspomnianym kłopotom skórnym i opatentowała różne skuteczne metody w walce z bliznami. Najważniejsze jest zapobieganie, dlatego tak istotna, jeszcze przed powstaniem lub w trakcie formowania się zmiany, jest odpowiednia pielęgnacja oraz kremy i maści. Jeżeli jednak kosmetyki nie pomagają, a blizna wydaje się nie do usunięcia, specjaliści zalecają skuteczne zabiegi niwelacji zmian, takie jak terapie światłem LED, iniekcje lub szczególnie efektywne: liposukcję i lipofilling.

Czym są blizny zanikowe i jakie są przyczyny ich występowania?

Blizny zanikowe, nazywane również atroficznymi, to zmiany na skórze, charakteryzujące się nieestetycznymi zagłębieniami i dziurkami w okrągłym lub półokrągłym kształcie. Pojawiają się na skutek przebytych chorób, powodujących rozległą wysypkę, takie jak ospa czy trądzik. Głównymi przyczynami występowania blizn zanikowych są nieprawidłowości związane z syntezą nowej tkanki oraz z rozpadem włókien kolagenowych. Dlatego tak istotna jest terapia, która stymuluje produkcję kolagenu, powodującego zagęszczenie i ujędrnienie skóry w miejscach zmian.

Takie działanie wykazuje między innymi przeszczep tkanek tłuszczowych wraz z komórkami macierzystymi poprzez liposukcję i późniejszy lipofilling. Poprzez odessanie tłuszczu z miejsc, gdzie znajduje się jego nadmiar oraz zastosowanie go jako wypełniacza w tkanki, które tego potrzebują, powoduje przywrócenie objętości oraz regenerację skóry. Efektem zabiegu jest redukcja blizn i uszkodzeń oraz ujędrnienie i uelastycznienie skóry.

Lipofilling skutecznym sposobem na blizny zanikowe

Jak twierdzą specjaliści z Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy, lipofilling to złoty standard w leczeniu różnych zmian skórnych, w tym szczególnie blizn zanikowych. Cechuje się szerokim spektrum działania: nie tylko niweluje blizny i uszkodzenia skóry, ale również uzupełnia ubytki spowodowane nikłą objętością, wypełnia zmarszczki i poprawia owal twarzy. Jego rozwój następował dynamicznie przez ostatnie 20 lat. W tym czasie do lipotransferu używano różnorodnych wypełniaczy (fillerów), takich jak preparaty permanentne na bazie polimetakrylanu oraz bezpieczniejszy kwas hialuronowy. Te wypełniacze jednak wiązały się z krótkotrwałymi efektami oraz wysokim ryzykiem wystąpienia alergii lub stanów zapalnych. Dziś do lipofillingu używa się własnej tkanki tłuszczowej, która wykazuje nie tylko długofalowość i niezwykłą skuteczność w leczeniu blizn, ale również jest bezpieczna dla organizmu i cechuje ją biokompatybilność i nietoksyczność.

Lipofilling jest zabiegiem, który polega po pierwsze na liposukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, najczęściej z brzucha, pośladków i ud, a po drugie na implantacji jej wraz z komórkami macierzystymi w inny obszar ciała. Odessana tkanka tłuszczowa jest najpierw przygotowywana i oczyszczana z niepotrzebnych substancji, dopiero potem wprowadzana przy pomocy cienkiej kaniuli w miejsce, które ma zostać wypełnione.

Zabieg trwa, w zależności od miejsca, od jednej do dwóch godzin w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Najlepsze efekty uzyskuje się po dwu- lub trzykrotnym powtórzeniu zabiegu w odstępach od sześciu- do dwunastu miesięcy.

Lipofilling – efekty i bezpieczeństwo zabiegu

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja ze specjalistą chirurgii plastycznej, który wykona odpowiednie badania oraz sprawdzi, czy nie ma do niego przeciwwskazań. Ważne jest zgłoszenie się do polecanej kliniki, gdzie pracują wykwalifikowani i doświadczeni eksperci. To wszystko spowoduje, że zabieg będzie bezpieczny i zmniejszy się ryzyko ewentualnych powikłań.

Efekty lipofillingu mogą być niezwykle zadowalające. Dzięki liposukcji następuje poprawa wyglądu całej sylwetki, a przeszczep tłuszczu w odpowiednie miejsce nie tylko zniweluje nieestetyczne blizny, ale także może spowodować wyrównanie proporcji w ciele. Efekty leczenia za pomocą zabiegu lipofillingu przynoszą tak spektakularne wyniki również dzięki zawartym w tłuszczu komórkom macierzystym, które nie tylko skutecznie redukują blizny, ale również zapewniają regenerację i biorewitalizację tkanek wokół leczonej zmiany.

Więcej informacji o lipofillingu oraz innych zabiegach pomagających w leczeniu blizn zanikowych można znaleźć na stronie internetowej Bieńkowscy Clinic. Aby dowiedzieć się więcej zgłoś się do recepcji Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy lub w Częstochowie.

1 Comment on Lipofilling – złoty standard w leczeniu blizn zanikowych

  1. Rewelacyjnie to wygląda 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published.


*