Małe biuro – jak je urządzić bez błędów?

Dzięki kilku prostym trikom można sprawić, że małe pomieszczenia staną się bardziej przestronne. Niestety, bardzo łatwo jest także popełnić błąd, prze który małe biuro stanie się na prawdę ciasne. Na co więc należy uważać?

Według danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny, niemal 80% biur w Polsce nie przekracza powierzchni 50 metrów kwadratowych. Nie są to więc ogromne przestrzenie robocze, a raczej miejsca pracy, w których każdy metr może być na wagę złota. Warto zadbać o to, aby maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię. Warto też zastosować kilka prostych trików, dzięki którym optycznie zwiększymy naszą biurową przestrzeń.

Meble do biura

W małym biurze należy darować sobie zbędne meble. Trzeba się zastanowić, czy kolejna szafa obok obszernego biurka z szufladami to dobre rozwiązanie. Być może wystarczy jedna szafa biurowa i niewielki blat roboczy? Minimalizm jest teraz w cenie. Zwłaszcza w małych pomieszczeniach.

Wzory i kolory

Ciemne podłogi, liczne kolory i duże wzory – te elementy zdecydowanie nie powiększą wizualnie wnętrza. Nawet jeśli zdecydujesz się na modny w tym sezonie kolor, podłoga będzie naprawdę piękna, a wzory ciekawe, to optycznie niestety zmniejszysz swoje biuro. Kolorowe tapety mogą sprawić, że wnętrze stanie się bardziej przytulnie. Niestety ciasnota może zacząć przytłaczać.

Zamiast wyraźnych wzorów i intensywnych kolorów, warto zdecydować się na pastele i kolory zbliżone do bieli, np. szary, ecru. Do tego jasne drewno, np. sosna? Styl skandynawski może być w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem.

Okna

Jeśli pracujesz w małym biurze, daruj sobie firany i bufiaste zasłony. Delikatna roleta lub żaluzja zdecydowanie wystarczy. Nie powinniśmy koncentrować spojrzenia na małej powierzchni okna, gdyż to także wpłynie na optyczne zmniejszenie wnętrza.

Światło

Oświetlenie to jeden z podstawowych elementów, za pomocą których można sprawić, że małe biuro wizualnie stanie się większe. Bardzo łatwo jednak uzyskać efekt zupełnie odwrotny. Małe pomieszczenie to zdecydowanie nie miejsce dla stojących lamp. Oświetlenie tego typu zabiera cenną przestrzeń. Najlepszym rozwiązaniem będzie natomiast punktowe źródło światła. Mogą to być np. lampy umieszczone w suficie podwieszanym. Można także wykorzystać podsufitowe lampy rozpraszające światło.

2 Comments on Małe biuro – jak je urządzić bez błędów?

  1. Bardzo interesjące informacje, dzięki wielkie 😉

  2. O, właśnie szukałam takich porad 😉

Leave a comment

Your email address will not be published.


*