Wszystko co musisz wiedzieć o diamentach

Kamienie szlachetne od stuleci cieszą się niesłabnącą popularnością. Fakt ten jest spowodowany nie tylko ich zapierającą dech w piersiach barwą, ale także ich niezwykłym charakterem. Miłośnicy kosztownej, ekskluzywnej biżuterii od dawien dawna wiedzieli bowiem, że im rzadszy kamień, tym za bardziej niezwykłą uważana jest osoba go nosząca. Śledząc wykresy wartości kamieni szlachetnych na rynku towarów zauważyć można, że najdroższymi i najbardziej działającymi na wyobraźnię inwestorów kamieniami szlachetnymi są diamenty. To właśnie im poświęcimy dzisiejszy artykuł.

Na początku warto wiedzieć co, wedle specjalistów, definiuje faktyczną wartość tego wyjątkowego przedmiotu. Jak mówią jubilerzy z www.kingsofdesign.pl, w branży jubilerskiej opracowano zasadę czterech C, na podstawie której ocenia się cenę oraz jakość kamieni szlachetnych. Ma ona zastosowanie również w przypadku diamentów. Kwestie na które zwracają uwagę profesjonaliści to: szlif (cut), waga (carat), czystość (clarity) oraz barwa (color). Jak łatwo się domyślić, nawet niewprawnemu oku najszybciej przyjdzie ocena wagi posiadanego diamentu. W tym przypadku bowiem każde 200 miligramów wagi przedmiotu przeliczamy na ilość karatów. Łatwo więc obliczyć, że 800-miligramowy diament będzie legitymował się wagą 3 karatów.

Nieco trudniejszym zadaniem jest określenie koloru diamentu. W tym przypadku konieczne jest bowiem sięgnięcie do amerykańskiej skali GIA, która to określa barwy kamieni szlachetnych w zakresie od D/E/F (brak barwy), poprzez N/O/P (barwa jasnożółta), aż po X/Y/Z (barwa ciemnożółta). Najwyższe ceny na rynkach jubilerskich osiągają diamenty jak najbardziej zbliżone do odcienia D, gdyż są one niemalże całkowicie bezbarwne, a więc doskonale komponują się w każdej biżuterii, w której zostaną zastosowane.

Przejdźmy teraz do kwestii szlifu – w tym przypadku oceny jakości diamentu dokonać może tylko wprawny jubiler doskonale zaznajomiony z typami stosowanych sposobów nadawania kształtu kamieniom szlachetnym. Szlify ocenia się w kategoriach od bardzo dobrego (doskonale odbijane promienie słoneczne, podkreślające głębię i niezwykłość kamienia) po słaby (kamień za niski, za wysoki lub niekształtny). Specjaliści pokusić się mogą także o różne wariacje przycinania diamentów, decydując się na przykład nadać im kształt rozety, gruszki, czy serca.

Ostatnią kwestią jest czystość diamentu. Najwyższe ceny na rynkach jubilerskich osiągają kamienie charakteryzowane jako FL (Flawless), czyli nieposiadające jakichkolwiek wad wewnętrznych ani zewnętrznych określanych w branży inkluzjami. Dzięki temu idealnie odbijają one światło, natomiast ich powierzchnia sprawia wrażenie idealnie gładkiej, zwłaszcza po odpowiednim polerowaniu i szlifowaniu. Na drugim końcu skali znajdują się kamienie szlachetne oznaczane symbolami I1/2/3, które to posiadają od nielicznych, aczkolwiek widocznych, aż po widoczne gołym okiem i szpecące kamień inkluzje, znacznie obniżające cenę takiego diamentu. W drugiej sytuacji niewiele pomoże nawet duża waga czy odpowiedni odcień – kamień taki prawdopodobnie nie znajdzie zbyt wielu nabywców.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*