Nietrzymanie moczu u kobiet – przyczyny

Nietrzymanie moczu to problem, z którym borykają się miliony kobiet na całym świecie. Wiele z nich do tego się nie przyznaje, stąd też statystyki w tym zakresie bywają zaskakujące. Inkontynencja u kobiet wynika z szeregu różnych uwarunkowań.

Portrait of smiling middle age doctor

Ciąża i porody

Bardzo często nietrzymanie moczu pojawia się u kobiet w ciąży oraz tych, które są po porodzie. Dochodzi bowiem wówczas do osłabienia mięśni dna miednicy. Wszystko jest tutaj jednak uzależnione od indywidualnych cech organizmu. U niektórych kobiet, które przeżyły kilka porodów mogą nie pojawiać się problemy tego typu lub też mogą one należeć do rzadkości.

Menopauza i operacje ginekologiczne

Innym czynnikiem, który sprzyja pojawianiu się problemów z nietrzymaniem moczu u kobiet, jest menopauza. Wynika to z zachodzących w organizmie kobiet dość poważnych zmian hormonalnych. Wpływają one na układ moczowy. Dochodzi bowiem do obniżenia poziomu estrogenów we krwi. Skutkiem tego jest spadek ukrwienia cewki moczowej, zmniejszenie napięcia mięśni gładkich, zmiany zachodzące w zakresie nabłonka oraz śluzówki cewki moczowej prowadzące do jej zapalenia, a także zwiększenie aktywności mięśnia wypieracza. Wszystko to prowadzi do problemów związanych z inkontynencją. Sporym czynnikiem ryzyka są również wszelkiego rodzaju operacje ginekologiczne. Ingerencja chirurgiczna w obrębie narządów płciowych może spowodować przejściowe, pooperacyjne problemy z utrzymaniem moczu w pęcherzu, jak i stałe kłopoty z pojawianiem się kropelek moczu na ubraniu.

Inne przyczyny nietrzymania moczu u kobiet

Istnieje wiele innych przyczyn inkontynencji u kobiet. Wśród nich wyróżnia się stosowanie niektórych leków, nieodpowiednią dietę, czy też picie nadmiernej ilości alkoholu lub dużej ilości napojów zawierających w swoim składzie kofeinę. Prowadzi to do zaburzeń w pracy pęcherza moczowego, co w dłuższym okresie może powodować niezamierzone wypróżnianie się.

Nietrzymanie moczu u kobiet – remedium

Chcąc pozbyć się problemu nietrzymania moczu, należy zastosować odpowiednie środki leczenia farmakologicznego. Przy cięższych przypadkach stosowane jest leczenie operacyjne. W międzyczasie zalecane jest stosowanie produktów medycznych, takich jak wkładki lub pieluchomajtki.  Pozwalają one na normalne funkcjonowanie w ciągu dnia bez ryzyka, że na bieliźnie i odzieży pojawią się kropelki moczu. W tym przypadku warto postawić na produkty firmy TENA. Zastosowane w nich rozwiązania sprawiają, że ich noszenie jest bardzo komfortowe, a zakładanie i zdejmowanie nie sprawia większych problemów. W projektowaniu wkładek i majtek pieluchowych marki TENA brali udział wysokiej klasy specjaliści, którzy przeprowadzają przed ich wprowadzeniem różnego rodzaju testy. Dzięki temu tego typu produkty medyczne są idealnie dostosowane do potrzeb stosujących je kobiet. Doskonałym tego przykładem są różne stopnie chłonności poszczególnych wyrobów, dopasowane do lżejszych odmian inkontynecji, jak i do tych bardziej problemowych.

O Artykuł zewnętrzny

1 Comment on Nietrzymanie moczu u kobiet – przyczyny

  1. Z całą pewnością przyda mi się to 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published.


*