Pelagra – poznaj chorobę, która wynika z niedoboru witamin

Istnieje obszerna grupa chorób, których powód jest bardzo prozaiczny – brak poszczególnych witamin oraz minerałów w codziennej diecie. Choć sama przyczyna może wydawać się błaha, konsekwencje niedoborów już takie nie są. Dla przykładu, niedobór witaminy A, która uczestniczy w procesie widzenia, może przyczynić się do tak zwanej ślepoty zmierzchowej, potocznie zwanej „kurzą ślepotą”. Niedobór witaminy D, warunkującej prawidłowy wzrost i mineralizację kości oraz zębów, odpowiada za krzywicę u dzieci. Z kolei braki witaminy K prowadzą do groźnych dla zdrowia i życia nieprawidłowości w obrębie krzepnięcia krwi. Równie wielkie znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu mają witaminy z grupy B. Dlaczego niedobór witaminy B3 powoduje pelagrę? Czym jest ta choroba i dlaczego nosi miano „choroby 3D”?

Niacyna – źródło równowagi skóry, układu pokarmowego i nerwowego

Niacyna, czyli witamina B3, zwana także witaminą PP, pełni mnóstwo istotnych funkcji w organizmie. Uczestniczy ona w procesie oddychania komórkowego, jej zadaniem jest zapewnić prawidłowy stan nabłonka skóry oraz przewodu pokarmowego. Ponadto odgrywa niebagatelną rolę w procesie właściwego funkcjonowania układu nerwowego i dodatkowo obniża poziom „złego” cholesterolu we krwi. Jak widać, zakres zadań tej jednej witaminy jest niezwykle szeroki, a co za tym idzie, jej niedobór, wywołuje cały szereg niekorzystnych dla zdrowia i groźnych dla życia zmian, które mogą objawiać się na rozmaite sposoby.

Pelagra – „choroba 3D”

Pelagra, lub inaczej rumień lombardzki, znana jest również pod nazwą wspomnianej już „choroby 3D”. Dlaczego? Chorobę tę wywołuje niedobór niacyny i daje ona objawy zarówno ze strony skóry, przewodu pokarmowego oraz układu nerwowego. Im większy, długotrwały niedobór witaminy B3, tym bardziej widoczne i realnie zagrażające zdrowiu symptomy. Warto wiedzieć, że jeszcze początkiem XX wieku pelagra była chorobą śmiertelną. Dopiero gdy amerykański biochemik, Konrad Elvehjem, wyodrębnił niacynę z wątroby, odkrył, że jest ona swoistym lekiem przeciwko pelagrze. Co ciekawe, witamina PP to skrót, który pochodzi od angielskiej nazwy Pellagra-Preventing factor.

Objawy pelagry

Jak już zostało nadmienione, pelagra daje szereg objawów ze strony różnych układów ciała. Najbardziej widocznym są charakterystyczne zmiany na skórze. Równie nieprzyjemne i bolesne są objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak m.in. biegunka, nudności i wymioty. Jeśli natomiast chodzi o objawy układu nerwowego, są to m.in. apatia lub nadpobudliwość, agresja, ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat objawów pelagry, zajrzyj na dermo.expert.

Leczenie pelagry

Leczenie choroby polega przede wszystkim na przyjmowaniu zwiększonej ilości witaminy B3. Choć występuje ona naturalnie w licznych produktach, zarówno pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, w przypadku dużych niedoborów sama dieta będzie niewystarczająca. W związku z tym należy przyjmować witaminę w postaci preparatów przepisanych przez lekarza. Niezwykle istotne jest samo postawienie właściwej diagnozy, gdyż początkowo objawy pelagry mogą być mylone z innymi schorzeniami – zwłaszcza, że obecnie nie jest to choroba powszechna. W tak zwanych krajach rozwiniętych nie występuje często – cierpią na nią przede wszystkim osoby borykające się z chorobą alkoholową oraz osoby niedożywione.

Najlepszymi źródłami naturalnej witaminy PP są serca, wątroba, chude mięso, a także orzechy, rośliny strączkowe, przetwory mleczne, niektóre z suszonych owoców, jak np. suszone daktyle. Aby ustrzec się przed chorobą, warto prowadzić zdrowy styl życia i odżywiania – podstawą jest dobrze zbilansowana dieta, bogata we wszystkie cenne witaminy i minerały.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*