Pielęgnacja trawnika latem

Każdy właściciel domu jednorodzinnego stara się robić wszystko, by wyglądał on jak najlepiej i najpiękniej. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o ogrody, które otaczają nasze domy. Bez względu na to, czy są one duże czy też małe, staramy się by podobały się nam i wszystkim, którzy do nas przyjdą w odwiedziny. Nie ma tu też znaczenia jakiego rodzaju jest nasz ogród.

Czy jest w nim dużo drzew, czy też dużo kwiatów. Zawsze poświęcamy im jak najwięcej czasu. Oczywiście każdy z ogrodów wymaga innego rodzaju pracy i innych maszyn, które będą nam w niej pomagać. Doskonałym przykładem może tu być nasz trawnik. Wydawać by się mogło, że jest on mało pracochłonny, jednakże to tylko pozory. Jak łatwo się domyśleć, najwięcej czasu musimy poświęcić mu w okresie letnim. Przeanalizujmy wiec, co musimy w tym czasie z naszym trawnikiem zrobić.

Czy latem musimy podlewać trawę?

Wydawać by się mogło, że w okresie letnim, gdy dni są długie, mamy sporo słonecznych dni, a także częste opady deszczu, nie musimy zwracać większej uwagi na nasz trawnik. Tymczasem jest zupełnie inaczej. W okresie letnim, szczególną uwagę musimy zwrócić na podlewanie. A wszystko dlatego, że są one w tym czasie bardzo nieregularne. Czasami mamy wręcz deszczu za dużo, a czasami przez kilka tygodni wcale deszczu nie ma. W związku z tym, na naszym ogrodowym trawniku mogą pojawiać się żółte plamy z wyschniętej trawy, a z drugiej strony, jeżeli deszczu jest zbyt dużo, mogą łatwiej rozwijać się choroby grzybicze.

Każdy trawnik wymaga odpowiedniego nawodnienia. Przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi około 5 l na metr kwadratowy trawnika. Co równie ważne, nie można tylko zrosić nasz trawnik, gdyż woda szybko wyparuje i nie będzie mogła nawodnić trawy. W związku z tym, trawnik należy podlewać intensywnie i dokładnie, gdyż w przeciwnym razie trawa nie będzie rozwijała się w sposób prawidłowy. Idealnie jest, gdy możemy podlewać trawnik każdego ranka. Jednakże minimum to 2 do 3 razy w ciągu tygodnia. Najlepiej robić to rano, gdy nie ma jeszcze intensywnego Słońca, w związku z czym woda nie będzie parować.

Jak koszenie trawnika wpływa na jego rozwój

Aby trawnik ładnie wyglądał idealnie, należy go jak najczęściej kosić. Dzięki temu będzie on mógł równomiernie i zdrowo odrastać. Jak często należy to robić? Jeżeli jest wystarczająca wilgoć, co najmniej raz w tygodniu. Jeżeli mamy suche lato a my sami nie możemy za bardzo podlewać naszego ogrodu, wtedy koszenie należy ograniczyć i wystarczy gdy zrobimy to raz na dwa tygodnie. Specjaliści mówią, że lepiej jest kosić trawnik częściej, a krócej. Dzięki temu z resztek trawy uzyskujemy dodatkowy nawóz, który wspomoże rozwój trawnika. Dosyć istotnym czynnikiem w pielęgnacji trawnika jest jego grabienie. Dzięki tej czynności, po pierwsze usuwamy z niego zanieczyszczenia, a po drugie dotlenia ono glebę, co znakomicie wpływa na wzrost trawy.

Jeżeli trawnikowi poświęcimy wystarczającą ilość czasu, podlewając go, kosząc czy grabiąc, na pewno „odwdzięczy” się on nam pięknym wyglądem, który będzie cieszył nasze oko.

Więcej na http://www.domolubni.pl/ogrod-balkon/

O Artykuł zewnętrzny

1 Comment on Pielęgnacja trawnika latem

  1. No, ta koncepcja wydaje się być naprawdę dość interesująca 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published.


*