Rodzaj zamszu – Hasło w krzyżówce – Słownik definicji

Jednym z rodzajów zamszu jest ircha. Jest to wyprawiona cienka skóra owcza (bądź innych zwierząt), która swoje zastosowanie ma przy polerowaniu i czyszczeniu delikatnych oraz gładkich powierzchni takich jak karoserie samochodowe, przyrządy optyczne czy okulary.

Ircha – kilka słów o niej

Jest ona produkowana poprzez garbowanie owczej lub jagnięcej skóry z użyciem oleju z wątroby ryb morskich, który wnika w strukturę irchy. Zamsz ten cechuje się bardzo dobrym wchłanianiem płynów. Dawniej była ona stosowana do oczyszczania rtęci poprzez filtrowanie oraz sporadycznie była używana do filtrowania paliwa. Materiał z irchy jest bardzo miękki i chłonny. Uznaje się go za najbardziej szlachetny materiał do czyszczenia samochodów ale i nie tylko.


Ircha nie zostawia smug

Przez to, że nie pozostawia smug idealnie nadaje się do usuwania oparów z szyb i lusterek (na zewnątrz jak i wewnątrz auta). Usuwa ona zabrudzenia nie niszcząc czyszczonej powierzchni. Może być ona używana na sucho, jednak znacznie lepiej poleruje delikatne powierzchnie gdy jest zwilżona w czystej wodzie. Nie powinno się jej używać z środkami chemicznymi. Nie powinno się również używać jednej ścierki do czyszczenia wszystkiego. Kierowca powinien użyć innej ścierki do czyszczenia wnętrza samochodu a innej do karoserii czy szyb. Warto więc jedną dużą irchę pociąć na kilka małych kawałków. Skórę z sarny, która jest grubsza można używać do mycia szyby gdyż pochłania ona bardzo dużą ilość wilgoci. Skórę z owcy zaś można wytrzeć szybę na sucho, lub przetrzeć szybę tuż po jej umyciu.

Ircha – Jak ją prać oraz suszyć?

Nowo kupioną skórę powinniśmy zamoczyć w letniej wodzie z szarym mydłem w płynie. Dodatkowo możemy dodać łyżkę soli kuchennej lub morskiej. Następnie dokładnie płuczemy irchę kilkakrotnie w czystej wodzie o tej samej temperaturze, aż ostatnia woda będzie zupełnie czysta. Można ją zwilżyć ale nie powinno się jej moczyć przed użyciem. Czyścimy nią tylko na sucho, ewentualnie z dodatkiem spirytusu, octu lub czystą letnią wodą. Jeżeli chcemy wyprać irchę, nie możemy pozwolić na to by miała kontakt z preparatami do czyszczenia, ponieważ przez to się wysusza i niszczy. Samo pranie polega na moczeniu skóry w letniej wodzie (max do 30 stopni) z jakimś płynnym detergentem (bardzo delikatny płyn do mycia naczyń lub szare mydło). Następnie irchę trzeba wypłukać. Pamiętajmy aby skórę tą nigdy nie trzeć lub szorować ponieważ to może poniszczyć jej włókna.

Kolejne kroki

  1. Sztywną irchę należy zmiękczyć letnią wodą z łyżką soli morskiej lub kuchennej aby nie uszkodziła ona czyszczonej powierzchni
  2. Po użyciu skóry należy ją wyprać ręcznie w letnie wodzie (max do 30 stopni). Plamy, które pojawią się na jej powierzchni usuwamy lekko wcierając w nią płyn do mycia naczyń lub szare mydło. Następnie składamy ją i odkładamy na około 2 godziny w letniej wodzie aby płyn oraz sól mogły zadziałać. Zostawienie jej na noc grozi brzydkim zapachem skóry.
  3. Po tych dwóch godzinach plamy na skórze lekko pocieramy miękką gąbką a następnie płuczemy w dużej ilości czystej wody. Najlepiej jest ją płukać razem z środkiem do pielęgnacji skóry, który zapewni skórze odpowiednie natłuszczenie oraz pH. Niektóre plamy zapewne nigdy się nie usuną i po prostu zblakną, jest to naturalna reakcja irchy.
  4. Skóry nigdy nie pierzemy w gorącej lub zimnej wodzie. Nie kładziemy jej również na kaloryfer czy na słońcu. Szkodzi jej wysoka temperatura oraz duże różnice temperatury.
  5. Jak już wypłuczemy irchę nie skręcamy jej aby wycisnąć z niej wodę. Zamiast tego rolujemy skórę i tak wyciskamy wodę. Czynność powtarzamy tylko, że za każdym razem w innym kierunku ją rolujemy. Następnie odkładamy ją na gruby ręcznik i przykrywamy drugim ręcznikiem i wyciskamy z niej wodę. Resztę wody strzepujemy. Na koniec skórę musimy rozciągnąć i powiesić lub rozłożyć na suszarce. Podczas jej suszenia powinniśmy gnieść ją w dłoniach aby zmiękła a następnie rozprostować najlepiej o kant stołu.
Avatar
Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*