Skuteczne metody na wybielanie zębów

Czyste i śnieżnobiałe zęby są zmorą wielu ludzi w dzisiejszych czasach. Moda palenia papierosów powoli pija i rozpoczyna się era zdrowego trybu życia. Z tego względu wielu z nas zaczyna zwracać szczególną uwagę właśnie na zęby. Specjalistyczne wybielanie zębów w odpowiednim salonie bywa drogie dlatego często poszukujemy domowych i przede wszystkim tanich rozwiązań. Jak to bywa w takich przypadkach – istnieje wiele mitów i niesprawdzonych rozwiązań, które skutecznie marnują nasz czas i pieniądze. Postaramy się przedstawić kilka najpopularniejszych – a przede wszystkim – skutecznych rozwiązań na biały uśmiech!

Właściwości zębów

Zęby z natury mają różny odcień co jest uwarunkowane głównie przez geny, ale i nie tylko. Naturalnie przybierają one kolor od bieli po szaroniebieski czy zółtobrunatny. Podłoże genetyczne uwarunkowuje mineralizacje tkanek zębiny, jego skład chemiczny czy grubość i odcień szkliwa naszych zębów. Ich kolor zależny jest również od naszej diety. Barwniki w jedzeniu lub złe nawyki palenia papierosów również przyczyniają się do zmiany kolorystyki naszego uzębienia. Dlatego często decydujemy się na wybielanie zębów – a sama metoda bezpośrednio zależy od naszych oczekiwań i zasobności portfela.

Sposoby wybielania zębów

Zabierając się za próby wybielania zębów powinniśmy przede wszystkim zacząć od zdjęcia kamienia nazębnego. Możemy tego dokonać w praktycznie każdym salonie dentystycznym – poprzez sposób mechaniczny, ultradźwiękowy lub piaskowanie. Koszt takiej wizyty wynosi niewiele ponad 100 złotych.

Kolejnym sposobem są paski, lakiery i żele wybielające. W takich preparatach substancją aktywną jest nadtlenek wodoru. Z reguły efekt uzyskuje się w niecałe 3 tygodnie, a zęby stają się bielsze średnio o 3 tony odcienia. Zdecydowanie najpopularniejsze są paski nasączone żelem. Nakłada się na zęby dwa razy dziennie na 20 minut. Efekt jednak uzyskiwany jest od czwórek do czwórek. Bardzo efektywne są również nakładki plastyczne. Rozgrzane w gorącej wodzie zagryza się, dzięki czemu idealnie formują się w naszą szczękę. Następnie wypełnia się je aktywnym płynem i przykłada do zębów. Efekt może być jednak nierównomierny. Koszt takich atrybutów to od 20 do 50 złotych.

Nakładki można wykorzystać także u odpowiedniego specjalisty. Są one wówczas idealnie wpasowane w szczękę, a sam żel jest również odpowiednio dobrany przez dentystę. Taka kuracja to koszt rzędu kilkuset złotych – zależy od salonu.

Jedną z niezwykle efektywnych i bardzo szybkich metod jest naświetlanie zębów. Wystarczy jeden zabieg trwający około godziny, a zęby zostaną widocznie rozjaśnione. Metoda ta jest niezwykle intensywna dlatego wymaga odpowiedniego zabezpieczenia dziąseł. Koszt takiej waha się w zależności od ilości wybielanych zębów.

Kolejną metodą jest nie tyle co wybielanie, ale maskowanie. Na przednią ścianę zębów nakłada się płytkę z odpowiednio dopasowanym kolorem. Następnie zostaje ona utwardzona, wygładzona i wypolerowana. Wybielanie w sposób maskowania to koszt od kilku do kilkunastu set złotych – w zależności od użytego materiału na płytki.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Stomatologia Kardent – specjalistami z Nowego Sącza w wybielaniu zębów: http://www.kardent-stomatologia.pl/

Avatar

O Artykuł zewnętrzny

1 Komentarz

  1. Mnie niestety nie stać na wybielanie u dentysty, ale znalazłam genialne nakładki od iwhite i wybielam sobie zęby za niedużą cenę i we własnym zaciszu domowym, no genialnie i niedrogo, to mi się podoba, zeby o dwa tony mam wybielone 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*