Co to taśma LED? Podział, zasilanie i montaż

Oświetlenie ledowe jest coraz bardziej popularne w aranżacji wnętrz naszych domów czy ogrodów. Możne je użyć w wielu różnych miejscach. Stąd ich szerokie zastosowanie w celach dekoracyjnych czy praktycznych. Taśmy LED są zróżnicowane pod względem barwy światła, ilości emitowanego światła czy ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.

Co to taśma LED?

Taśma LED to elastyczny pasek pokryty święcącymi diodami. Taki pasek można wyginać na różne sposoby. To my decydujemy jak długą taśmę potrzebujemy. Zazwyczaj są sprzedawane na metr lub na 5 metrów w zależności od rozmieszczenia diod. Są one samoprzylepne, więc montaż nie jest trudny. Mogą świecić na jeden wybrany kolor lub można zakupić na rynku taśmy, które potrafią zmieniać kolor w zależności od naszego sterownika.

Rodzaje diod LED

Do produkcji taśm ledowych wykorzystywane są różne rodzaje diod, które różnią się mocą czy jakością światła oraz pobieraną energią. Dioda LED 3528 jest ekonomiczna. Pobiera mało energii oraz jest stosunkowo tania. Pozwala na oświetlenie dekoracyjne szafek, sufitów czy listew podłogowych. Diody LED 5050 emitują mocniejsze światło od poprzednich oraz pobierają większą ilość energii. Dioda 2835 jest najbardziej ekonomiczną diodą. Charakteryzuje się ona najmocniejszym światłem i niskim poborem energii. LED 5630 jest najmocniejszą z omawianych diod. Jej moc dwukrotnie przekracza moc LED 5050. Każda z tych diod różni się wielkością, którą można odczytać z cyfr, np. dioda 3528 jest wielkości 3,5 mm x 2,8 mm.

Rodzaje pasków LED

Paski Led można podzielić na różne rodzaje. W zależności od taśmy możemy uzyskać inną barwę czy temperaturę emitowanego światła. Taśmy zawierają też różną ilość i wielkość diod. W przypadku podziału na barwę światła można rozróżnić taśmy, które emitują jedną barwę światła oraz takie, które mogą emitować różne barwy światła, a do zmiany kolorów potrzebny jest dodatkowy pilot (sterownik). Jednokolorowe światła mogą emitować światło białe ( o trzech odcieniach ciepłe, neutralne, zimne), czerwone, niebieskie czy zielone. Te taśmy o światłach w białej barwie należy wybrać odpowiednio do efektu który chcemy osiągnąć. Przykładowo odcień zimny białego światła nie jet odpowiednim światłem na główne oświetlenie pomieszczenia, bo bardzo szkodzi naszym oczom.

Taśmy LED można podzielić też ze względu na zagęszczenie diod na jednym metrze taśmy. Można tu wyróżnić 60/m, 240/m oraz 120/m. To oznacza, że możemy otrzymać 10,240 lub 120 diod na metr taśmy. Im większe zagęszczenie diod tym więcej światła daje taśma.

Zasilanie taśmy LED

Na rynku łatwo można zakupić taśmę już z kompatybilnym zasilaczem. W przypadku gdy decydujemy się na zakup tylko taśmy a zasilanie sami chcemy wybrać to trzeba pamiętać, aby dobrać odpowiednią moc zasilacza, która jest zależna od długości taśmy oraz od moc pobieranej energii przez pasek.

Montaż

Paski LED można zamontować na kilka sposobów. Niektóre taśmy są wyposażone w warstwę kleju. Jest to najprostszy sposób na montaż oświetlenia. Drugim sposobem są uchwyty, które są dodawane do zamówienia. Kolejnym sposobem są specjalne listwy aluminiowe, które pomagają także odprowadzać ciepło z taśmy i chronią ją przed przegrzaniem.

O

Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

About Aga

Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu. Contact: Website | More Posts

Leave a comment

Your email address will not be published.


*