Jak urządzić sypialnię według zasad feng shui – skorzystaj z prostych wskazówek

Większość z nas w sypialni spędza 1/3 swojego życia. Ważne jest więc to, by było to pomieszczenie, w którym porządzenie wypoczniemy po całym dniu pracy, utniemy sobie krótką drzemkę, zregenerujemy siły. Bałagan, źle dobrana kolorystyka ścian czy nieprzemyślane dodatki mogą jednak sprawić, że będziemy nieustannie rozdrażnieni i przemęczeni. Filozofia feng shui – dawnej praktyki aranżacji pomieszczeń może pomóc nam odzyskać harmonię i zmienić naszą sypialnię w oazę spokoju. Wbrew pozorom nie będziemy w tym celu musieli przewracać całego pomieszczenia do góry nogami ani wydawać ostatnich oszczędności. Ten sam efekt osiągniemy stosując kilka prostych zasad, których wartość doceniono już przed wiekami.

Feng shui – a co to takiego?

Mimo że o feng shui słyszała zdecydowana większość z nas to jednak nie wszyscy wiedzą, jak w praktyce wygląda jej wykorzystanie.

Mówiąc krótko, ten odkryty przed wiekami sposób aranżacji pomieszczeń ma na celu zwiększenie przepływu „chi”, czyli siły życiowej albo energii duchowej i stworzenie harmonijnego środowiska przynoszące zdrowie, bogactwo oraz szczęście.

Osoby, które praktykują zasady feng shui w swoich domach są głęboko przekonane, że to jakimi przedmiotami się otaczamy, ma istotny wpływ na nasze zdrowie.

Jak zorganizować sypialnię, by przepływ energii chi był efektywny?

Łóżko w roli głównej

Planując rozmieszczenie mebli i innych dodatków w sypialni w pierwszej kolejności powinniśmy się skupić na łóżku. Aby jakość naszego snu była lepsza łóżko musi być:

 • po pierwsze: wygodne
 • po drugie: właściwie ustawione względem ścian oraz innych elementów wystroju.

Zdecydowanie najbardziej polecane jest ustawienie łóżka przy ścianie, równolegle lub prostopadle względem drzwi, tak, by można było do niego dojść z trzech stron.

Łóżko nie powinno znajdować się na :

 • środku pomieszczenia. Takie ustawienie może być przyczyną bezsenności (tzw. „dryfujące łóżko”).
 • na wprost drzwi. To ułożenie „trumienne”. Osobom, które ze względu na niewielki metraż pomieszczenia nie mają możliwości przestawienia łóżka w inne miejsce powinny stworzyć sztuczną przegrodę między drzwiami a łóżkiem np. parawan.
 • pod oknem. Zarówno okno, jak i drzwi to miejsca, przez które wchodzi i wychodzi energia „chi”. Łóżko zgodnie z zasadami feng shui nie powinny się znaleźć na drodze przepływu energii.
 • pomiędzy oknem a drzwiami. W ten sposób tworzy się „tunel powietrzny”, który również wpływa negatywnie na jakość naszego wypoczynku.

Skoro wiemy już jak należy ustawić łóżko w sypialni to przyszedł czas na to, by odpowiedzieć sobie na pytanie jak zadbać o to, by na łóżku było nam wygodnie, a wokół niego komfortowo. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek na ten temat.

sypialnia

Szukacie dobrej jakości tekstyliów do sypialni? Zajrzyjcie tutaj: http://www.tophaus.pl/kategoria/128-sypialnia.html

Inne elementy aranżacji

Aby zwiększyć komfort wypoczynku w sypialni nie tylko łóżko, ale cała aranżacja pomieszczenia powinna sprzyjać relaksowi. Poniżej 9 przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zwiększyć komfort wypoczynku.

 1. Skończ z oglądaniem telewizji i korzystaniem z elektronicznych gadżetów. Telewizor, komputer i wszelkie urządzenia mobilne zakłócają właściwy przepływ energii i wytwarzają szkodliwe dla naszego zdrowia pole elektromagnetyczne. Postarajmy się więc znaleźć dla nich inne miejsce niż sypialnia.
 2. Zaczerpnij świeżego powietrza. Śpiąc w dusznym, gorącym pomieszczeniu nigdy nie poczujesz się wypoczęty. Jeśli chcesz porządnie wypocząć, sypiaj przy otwartym oknie, a kiedy jest na to za zimno wywietrz pomieszczenie, zanim wskoczysz pod kołdrę.
 3. Stwórz atmosferę – zapal świece. Światło to ważny nośnik energii „chi”, która odciska piętno zarówno na naszym zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. W pomieszczeniu, które ma służyć wypoczynkowi najlepszym źródłem światła są świece. Kiedy sprzyja temu okazja zapalaj je. Dzięki temu opanujesz negatywne emocje i odsuniesz natłok myśli. Oczywiście najlepsze będą świece naturalne, z wosku pszczelego, które spalają się bez dymu.
 4. Ozdób ściany radosnymi zdjęciami i obrazami. Niech to będą kwiaty, zwierzęta, piękne krajobrazy. Nie wieszaj na ścianach zdjęć i portretów ludzi zmarłych ani obrazów, na których znajduje się dużo wody.
 5. Zastanów się gdzie wieszasz lustro. Powieszone nad łóżkiem stanowi symboliczną zachętę do niewierności. Z kolei naprzeciwko łóżka może być powodem bezsenności. Jeśli dać wiarę przepowiedniom to dusza w czasie snu opuszcza ciało i dlatego nie powinniśmy spoglądać w lustro zaraz po przebudzeniu.
 6. Ogranicz ilość roślin zielonych w pomieszczeniu, w szczególności tych o ostrych liściach. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie pomieszczenia bez kwiatów to niech to będą paprocie i bambusy, ale w znacznej odległości od łóżka.
 7. Pomyśl o dodatkach, które ocieplą wnętrze. Duża ilość poduszek, miękka narzuta na łóżku oraz zwiewne, delikatne tkaniny w oknach – wszystkie te elementy aranżacji są zgodne z filozofią feng shui, która zakłada, że pomieszczenie, które służy wypoczynkowi powinno być przytulne.
 8. Zrób porządek. Podobnie jak rozrzucone na biurku bibeloty utrudniają pracę, tak samo w sypialni, gdy na półkach piętrzą się nieposegregowane rzeczy, z niedomkniętych szafek wychodzą ubrania, a wokół unosi się kurz – z pewnością nie odpoczniesz. Staraj się więc utrzymać czystość zarówno w półkach, szafkach, jak i pod nimi. Bałagan to czynnik, który wywołuje stres.
 9. Właściwie dobierz kolor ścian. Specjaliści od feng shui uważają, że najtrafniejszym wyborem do sypialni są barwy stonowane jak biały, łososiowy czy brąz. W kwestii dodatków panuje tu pewna dowolność. Decydując się na konkretny kolor warto być świadomym tego, że chociażby kolor czerwony jest kolorem sukcesu, a kolor zielony działa uspokajająco. Na ścianie oprócz farby może się znaleźć też tekstura, grafika, wzory.

Sypialnia – twoja domowa oaza spokoju

Sypialnia to miejsce, które powinno sprzyjać wyciszeniu i uspokojeniu. Wygodne, dobrze ustawione łóżko, łagodne światło, dekoracje dobrze komponujące się we wnętrzu – to wszystko sprawia, że odpoczynek w sypialni będzie zawsze komfortowy. Przestrzegając zasad feng shui i wprowadzając do wnętrza ciekawe rozwiązania sypialnia stanie się miejscem, gdzie z prawdziwą przyjemnością będziemy się budzić i zasypiać.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*