Wiosenne porządki w kuchni – czy zadbałaś już o zmywarkę?

Dokonując wiosennych, czy też świątecznych porządków, często zapominamy sprawdzić stan naszej zmywarki. Jak warto o nią zadbać, aby służyła nam jak najdłużej i czy używana do zmywania chemia może mieć wpływ na jej stan? O tym wszystkim w poniższym tekście.

Czy do zmywarki trzeba sypać sól?

Sól do zmywarek to prawdopodobnie jedna z najczęściej pomijanych chemii do zmywarek. Pomimo bardzo twardej wody w wielu polskich miejscowościach, użytkownicy zmywarek bardzo często przyznają się do jej nieużywania. To ogromny błąd.

Dozowana w odpowiednich ilościach sól do zmywarek zmiękcza wodę, a przez to zapobiega osadzaniu się kamienia wewnątrz zmywarki i jej rur odpływowych. Dodatkowo miękka woda dużo lepiej radzi sobie z zabrudzeniami naczyń. Pamiętajmy również, że kamień odkładający się na skutek zbyt twardej wody jest najczęstszym powodem usterek zmywarek.

Kłopotliwa kwestia filtra

Kolejna, często zapominana kwestia, to regularne czyszczenie filtra. Producenci zmywarek zalecają, by sprawdzać jego stan co miesiąc, półtora i regularnie oczyszczać go z ewentualnych resztek jedzenia, które zatrzymał. Nieoczyszczony filtr może doprowadzić do zatrzymania wody, a w konsekwencji – nawet do zalania mieszkania. Dbajmy więc o jego regularne sprawdzanie i czyszczenie. Dodatkowo, po wyczyszczeniu filtra, możemy wybrać program czyszczenia zmywarki, by mieć pewność, że pozbyliśmy się resztek tłuszczu.

Ciągły dylemat – tabletki czy płyn?

Dobór odpowiedniego środka do czyszczenia powinien zależeć od użytkownika. Jeżeli jesteśmy osobą, która często gotuje i piecze, więc jej naczynia będą wymagały zmywania na dłuższych programach, lepiej użyć kapsułek, które są wygodne i szybko się ich używa. W takiej sytuacji szukajmy kapsułek, które spakowane są w samorozpuszczające się folijki, więc nie będziemy tracili czasu na ich odpakowywanie. Do tego rodzaju należą chociażby tabletki do zmywarki Fairy.

Płyn do zmywarek najlepiej sprawdzi się użytkownikom, którzy mało gotują, a do tego ich naczynia nie są zbytnio zabrudzone, więc wystarczą im krótkie programy do mycia. Płyny do zmywarek, w przeciwieństwie do tabletek, rozpuszczają się bez problemu nawet na szybkich programach mycia, więc nie musimy się martwić o ewentualne resztki chemii zalegające w urządzeniu.

Jeżeli tabletki, to jakie?

Jeżeli chcemy połączyć zalety płynu jak i tabletek, możemy sięgnąć po tabletki do zmywarki Fairy. Są one w formule płynnej, dzięki czemu rozpuszczają się dużo szybciej niż ich prasowane konkurentki. Świetnie radzą sobie także z resztkami tłuszczu zalegającego w filtrze zmywarki. Dodatkowo pozostawiają po sobie przyjemny, cytrusowy zapach.

W sytuacji, gdy zależy nam na dodatkowym nabłyszczeniu naczyń, a do tego często zapominamy o dosypaniu soli, lepszym wyborem będą Finish Quantum Max 100. Tabletki te zapobiegają osadzaniu się wapiennego nalotu i kamienia na naczyniach i wnętrzu naszej zmywarki. Tak samo jak poprzedniczki, Finish Quantum Max 100 posiadają płynną formułę i cytrusowy aromat. Seria Finish posiada w swojej ofercie również sól do zmywarek i preparaty do czyszczenia kuchni, jeżeli lubimy używać produktów jednego producenta.

Dodatkowe zmiękczanie wody

Poza korzystaniem z soli do zmywarek, istnieją również inne metody na zmiękczanie wody. Najpopularniejszym i najłatwiejszym sposobem jest zamontowanie kuchennego zmiękczacza wody. To w kuchni, zazwyczaj, jest nam potrzebna miękka woda, szczególnie, gdy w tym pomieszczeniu trzymamy także pralkę.

Różnicę zauważymy bardzo szybko. Zarówno naczynia w zmywarce będą domywać się dużo lepiej, jak i preparaty do czyszczenia kuchni dużo łatwiej poradzą sobie ze wszelkimi zanieczyszczeniami, w tym bardzo tłustymi plamami na blacie kuchennym.

Gdzie szukać odpowiednich preparatów?

Zdecydowanie polecamy szukanie w sklepach internetowych, które oferują swoim klientom dużo korzystniejsze ceny, niż ich stacjonarne odpowiedniki. Naszym ulubieńcem jest Metler.pl, w którym regularnie zaopatrujemy się zarówno w kapsułki, sól do zmywarki, jak i inne preparaty do czyszczenia kuchni.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*