Jak powinny wyglądać relacje niani i rodziców?

Gdy szukamy niani, dbamy o to, by spełniała ona wszystkie nasze wymagania i została polubiona przez dzieci. Choć mogłoby się wydawać, że to najtrudniejszy etap, to dbanie o późniejszą współpracę jest jeszcze istotniejsze.

Relacje z nianią są niezwykle ważne dla rodziców, jak i dziecka. Warto już na początku współpracy ustalić warunki, dzięki czemu współpraca będzie przebiegała pomyślnie i w dobrej atmosferze. Kluczowe jest, by osoba, która z nami pracuje wiedziała jakie są jej konkretne obowiązki i czuła się doceniana oraz szanowana. Oto kilka rzeczy, na które szczególnie warto zwrócić uwagę na samym początku.

Sposób zwracania się do niani

Z biegiem czasu niania staje się osobą bliską rodzinie. Dobrze na początkowym etapie ustalić sposób zwracania się do niani. Tylko od nas zależy, czy wybierzemy relacje oficjalne, czy na stopie koleżeńskiej. Najważniejsze, by uzgodnić to z nianią — tak by sposób wzajemnego zwracania się do siebie odpowiadał każdemu. Z pewnością łatwiej będzie mówić tylko po imieniu osobie w naszym wieku bądź zbliżonej do niego — bardzo często w takim przypadku następuje to naturalnie. Gdy nianią jednak jest osoba starsza zwykle zostaje się przy formie imienia poprzedzonego Pani. By nie popełnić towarzyskiej gafy, poleca się powitanie niani od użycia zwrotu grzecznościowego Pani. Jeśli nie będzie to niani odpowiadało, to z pewnością powie, jaka forma jest dla niej najkorzystniejsza. My także możemy od razu zaznaczyć, czy wolimy, by zwracano się do nas Pan/Pani, czy może od razu po imieniu. Warto ustalić tę kwestię na samym początku współpracy.

Ustalenie listy obowiązków

Zaraz po ustaleniu sposobu zwracania się do niani niezwykle istotnym aspektem jest także ustalenie listy obowiązków. Choć z rozmowy kwalifikacyjnej zazwyczaj wynika, czego oczekujemy od niani, to bardzo dobrą praktyką jest sporządzenie listy, na której te obowiązki będą wymienione. Dzięki temu łatwiejsze będzie sprawdzenie, czy niania wszystkie je wykonuje. To także zabezpieczenie dla niani – wie ona konkretnie, jakie wymagania ma spełniać za konkretną kwotę – taka lista chroni ją przed dodawaniem jej kolejnych obowiązków przy tej samej kwocie wypłaty.

Wybór odpowiedniej niani

Na każdym etapie współpracy z nianią powinniśmy wiedzieć, czego dokładnie od niej oczekujemy. Tylko wtedy, gdy znamy nasze wymagania możemy rozliczać nianię z jej pracy. Dlatego tak bardzo ważna staje się lista obowiązków i wzajemne zaufanie. To jak rozpoczniemy taką współpracę w dużej mierze definiuje naszą dalszą relację.

Wybór niani warto rozpocząć od zapytania znajomych i bliskich – kto wie, może mają osobę godną polecenia? Jeśli ta metoda nie poskutkuje, to bardzo łatwo znaleźć odpowiednią kandydatkę w Internecie. Wystarczy skorzystać z takich stron jak: www.niania.pl. Dzięki nim odpowiednia niania w Warszawie  będzie prosta do odszukania. Na takich stronach przeczytamy także dokładne opisy kandydatek, dzięki czemu wybór tej jedynej będzie znacznie łatwiejszy. Wybrana opiekunka do dziecka w Warszawie  to osoba, którą możemy zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną i omówić z nią jej obowiązki. W tym momencie już warto zadbać o przyszłą współpracę – dowiedzieć się, jaka jest nasza kandydatka, jak lubi by się do niej zwracać oraz na jaką formę współpracy z przyjemnością przystanie.

Nie tylko wybór idealnej niani dla dziecka jest niezwykle istotny. Ważne jest także to, jakie relacje będziemy utrzymywać z nianią. Wzajemne zaufanie i jasne warunki współpracy to podstawy zadowolenia obydwu stron.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*