Zabawki sensoryczne – czy warto kupić je dziecku?

Świat zabawek – nawet dla tych najmniejszych dzieci – jest wręcz ogromny. Wybór często nie należy do najprostszych, a ogrom możliwości dosłownie nas przytłacza. Na tle wszystkim zabawek bardzo wyróżniają się zabawki sensoryczne. Czym są te zabawki i czy warto je kupić dziecku? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz właśnie w tym artykule! Zapraszamy!

Zabawki sensoryczne – czym są?

Zabawki sensoryczne skonstruowane są tak, aby skutecznie stymulowały odpowiedni i prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy dziecka. Takie zabawki skutecznie wpływają na zmysły dziecka. Dotykają praktycznie wszystkich – wzroku, słuchu, dotyku, węchu i smaku. Faktura takich zabawek jest bardzo różna, a odpowiednio dobrana może być jak najbardziej atrakcyjna dla każdego dziecka. Takie zabawki zawierają najczęściej świecące i błyszczące elementy, wydają przeróżne dźwięki, bardzo często mogą pachnieć i mają bardzo skrupulatnie dobrany kolor. Zabawki sensoryczne są nie tylko świetną zabawą dla najmłodszych, ale również skutecznie pobudzają dziecko do poznawania świata i otoczenia. Właśnie dlatego są tak świetnym wyborem dla każdego malucha. Bo przecież o rozwój dziecka można dbać również poprzez świetną zabawę! Świetne zabawki sensoryczne znaleźć można np. tu https://www.babyandtravel.pl/firm-zul-1518610871-zabawki-sensoryczne-dolce.html

Zabawki sensoryczne – rodzaje

Zabawki sensoryczne rozróżniamy na kilka podstawowych rodzajów. Głównie dzielą się one na rodzaj zmysłu, na jaki głównie działają. Właśnie dlatego zabawki sensoryczne działające na dotyk to z reguły kostki lub książki, które wykonane są z materiałów o wyjątkowej fakturze. Właśnie dla tego mogą mieć okładkę szorstką, puchatą, gładką, śliską czy miękką. Taka zabawka idealnie sprawdzi się dla najmłodszych dzieci, które tą fakturę z zaciekawieniem i przyjemnością będą badały. Dla trochę większych dzieci świetnie sprawdzą się masy plastyczne, które również świetnie działają na zmysł dotyku.

Bardzo popularne są również zabawki sensoryczne działające głównie na słuch. Wówczas taka zabawka szeleści, piszczy lub grzechotka, albo wydaje zupełnie inne i przeróżne dźwięki. Dla najmniejszych świetnie sprawdzają się grzechotki i pozytywki, a dla tych troszkę większych przeznaczone są proste instrumenty muzyczne. Kupując coś takiego masz pewność, że Twoje dziecko będzie odpowiednio się rozwijało poprzez zabawę!

Jeżeli masz zamiar wesprzeć rozwój wzroku swoje dziecka to świetnie sprawdzą się zabawki w kontrastowych kolorach i projektory świetlne. Wtedy będziesz miała pewność, że Twoje dziecko maksymalnie zaangażuje się w edukacyjną zabawę.

Warto jednak mieć na uwadze fakt, żeby wybierać jak najbardziej sprawdzone i bezpieczne zabawki sensoryczne. Bardzo często zbudowane są one z różnych elementów, nawet tych małych. Dlatego jakość wykonania ma ogromne znaczenie – nie warto tutaj oszczędzać.

Jak widać zabawki sensoryczne mają ogromny i pozytywny wpływ na rozwój ogólny dziecka. Poprzez swoją ciekawą budowę i atrakcyjną fakturę skutecznie przyciągają uwagę dziecka, a te najmniejsze pociechy będą z zaciekawieniem poznawały świat poprzez zabawę właśnie. Jeżeli nie wiesz jaka zabawkę kupić swojemu dziecku – zabawka sensoryczna sprawdzi się najlepiej!

O Artykuł zewnętrzny

Leave a comment

Your email address will not be published.


*