Zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w ciele człowieka. W najwyższym jego stężeniu występuje głównie w skórze, mazi stawowej oraz ciele szklistym oka. Objawia się on w postaci soli sodowej i jednocześnie jest składnikiem płynów ustrojowych i tkanki łącznej. Jego podstawową funkcją jest zdolność do wiązania wody. Każdego dnia około 30% kwasu hialuronowego w naszym ciele ulega rozpadowi, a jego miejsce zajmują nowe cząsteczki kwasu. Wraz z wiekiem ta ilość w zdecydowany sposób zmniejsza się, co przyczynia się do degeneracji tkanek – czyli starzenia. Poprzez to często decydujemy się na uzupełnienie jego niedoborów z zewnątrz – w formie na przykład zastrzyków.

Kwas hialuronowy w kosmetyce

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w wielu kremach odmładzających, jednak jego główne zastosowanie odnajduje się w kosmetyce estetycznej. Jest on efektywnym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji włosów i sprawdza się jako baza żeli pod prysznic. Najczęściej spotkamy się z nim podczas zabiegów anti-aging, gdzie wstrzykuje się go w głąb naskórka. Taki kwas hialuronowy ma bardzo plastyczną i elastyczną postać, dzięki czemu skutecznie wypełnia zmarszczki. Ulega on jednak naturalnemu rozkładowi w organizmie, dlatego taki efekty utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Poza likwidowaniem zmarszczek, kwas hialuronowy skutecznie nawilża suchą skórę, stanowczo poprawia jej elastyczność jak i naprawia i wzmacnia ją.

Kwas hialuronowy w medycynie

Poza kosmetyką estetyczną, omawiana substancja znakomicie odnajduje swoje przeróżne zastosowania w medycynie. Dzieje się to za sprawą jej znakomitego wiązania wody. Od razu nasuwa się tu zastosowanie w okulistyce. Na bazie kwasu hialuronowego produkuje się płyny do soczewek kontaktowych jak i krople do oczu, które zbawiennie wpływają na podrażnienia oczu czy zespół suchego oka. Kwas ten jest również w stanie wiązać szkodliwe substancje w oku. Ponadto wykorzystuje się go w niektórych zabiegach chirurgicznych oczu – na przykład podczas operacji zaćmy czy przeszczepie rogówki. Jest również efektywnym środkiem ochronnym przy zabiegu wszczepiania soczewki wewnątrzgałkowej czy laserowej chirurgii oka.

Kwas hialuronowy odnajduje się również w ortopedii. Pomaga on w leczeniu niektórych chorób kości i stawów – na przykład chorobie zwyrodnieniowej stawów. Podczas takiej kuracji wstrzykiwany jest on bezpośrednio do stawów.

Jego szerokie zastosowanie nigdy nie przestanie zaskakiwać. Najnowsze badania dowiodły, że swój pozytywny udział kwas hialuronowy może znaleźć również w ginekologii. Otóż wspomaga on zwalczanie stanu zapalnego i przyśpiesza gojenie się ran pooperacyjnych na szyjce macicy, sromie czy pochwie.

Jak widać kwas hialuronowy znajduje swoje obszerne zastosowanie w wielu dziedzinach zarówno estetyki jak i medycyny. Nie jest on jednak w stu procentach przebadany. Może, ale nie musi wywoływać reakcji alergicznych. Nie wiadomo jednak czy koliduje z lekami czy innymi substancjami alergicznymi. Jednocześnie odradza się karmienia piersią podczas kuracji kwasem hialuronowym, gdyż nie potwierdzono jeszcze czy wpływa on negatywnie na dziecko.

Po więcej informacji zapraszamy na Beautyextra.pl.

Avatar

O Artykuł zewnętrzny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*