Zwiedzanie Szczecina – co warto zobaczyć?

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje a jak są wakacje to wiadomo, że mamy wyjazdy. Dotyczy to dosłownie wszystkich. W końcu My mamy urlopy a nasze dzieci wakacje. Wszystko pięknie tylko pozostaje pytanie dokąd się wybrać? Zdania na ten temat są podzielone, ale musimy pamiętać, że jest mnóstwo ciekawych możliwości. Jedną z takich możliwości jest Szczecin.

Co warto zwiedzić w Szczecinie?

Wbrew pozorom tutaj wybór również nie jest łatwy. Zdaje sobie sprawę, że nie sposób powiedzieć o wszystkim więc odniosę się tylko do niektórych obiektów.

Wały Chrobrego

Długo zastanawiałem się, co podać za przykład. Ostatecznie stanęło na Wałach Chrobrego. Można powiedzieć, że nazwa jest nieco myląca, ponieważ mówimy na temat tarasu widokowego, który ma długość ok. 500 metrów. Jego położenie jest przepiękne. Mówimy tutaj o skarpie ciągnącej się wzdłuż Odry. Historia tego tarasu jest bardzo długa, można powiedzieć, że sięga ponad 140 lat. Dokładnie 144 lata temu doszło do wyburzania XVIII-wiecznych fortyfikacji Szczecina, co jest takim swego rodzaju początkiem historii Wałów Chrobrego. Można powiedzieć, że to by było na tyle, jeżeli chodzi o to miejsce. Przenosimy się teraz do parku im. Jana Kasprowicza.

Park im. Jana Kasprowicza

Słyszeliście cokolwiek na temat tego parku? Jeżeli nie, zacznijmy od tego, że to największy park miejski w całym Szczecinie. Już samo to mówi o tym, że nie mamy do czynienia z przypadkowym miejscem. Cała powierzchnia tego parku wynosi 50 ha. Jego założenie miało miejsce dokładnie w 1900 roku. Na początku jednak funkcjonowała nazwa Quistorp Park. Zmiana nastąpiła dopiero w 1945 roku. Nie będę zagłębiał się w powody takiej decyzji, zapewniam, że wszystko można znaleźć w internecie. Na koniec mam taką małą ciekawostkę. Park im Jana Kasprowicza w Szczecinie jest miejscem występowania licznych gatunków drzew, które w Polsce spotyka się dosyć rzadko. Jako przykłady można podać chociażby sosnę żółtą i sosnę górską. Na koniec kilka słów na temat Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.

Muzeum Techniki i Komunikacji

Muzeum to jest jednym z największych muzeów o profilu technicznym. Status ten udało się uzyskać mimo stosunkowo krótkiej historii. Powstanie tej zajezdni sztuki (można się spotkać z takim określeniem) miało miejsce zaledwie 11 lat temu. Dokładna data powstania to 1 stycznia 2006 roku. Jeżeli chodzi o to co dokładnie zobaczymy w muzeum, można wymienić chociażby historię szczecińskiej komunikacji miejskiej i tramwajowej.

Podsumowanie

W ten sposób wymieniłem trzy warte zobaczenia miejsca. Tak jak jednak powiedziałem, tych miejsc jest znacznie więcej. Jeżeli ktoś powie, że w Szczecinie można znaleźć kilkadziesiąt atrakcji to nie sposób się z tym nie zgodzić (zresztą można wymienić choćby Zamek Książąt Pomorskich, Old Town, Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne, Muzeum Narodowe czy Puszczę Bukową). Nie należy też traktować wymienionych przeze mnie przykładów jak jakiegoś rankingu. Po prostu podjąłem decyzję o opisaniu takich a nie innych miejsc.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://www.meteoprog.pl/pl/weather/Szhzecin/

Leave a comment

Your email address will not be published.


*