Adoptuj psa – nie daj zarobić hodowcom

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ta stara prawda chyba nigdy nie straci na swej autentyczności. Jednak niestety ludzie bardzo często nie doceniają tego oddania i lojalności, jaką obdarzają ich zwierzęta i porzucają je, jak nie potrzebną rzecz.

I to właśnie do schronisk dla bezdomnych zwierząt trafiają psy, które zostały porzucone, maltretowane, głodzone. I choć pracownicy schroniska z całych sił starają się zapewnić psom jak najlepsze warunki to jednak nic nie zastąpi im prawdziwego domu.

Na stronach internetowych schronisk oraz na różnego rodzaju portalach społecznościowych można znaleźć różnego rodzaju ogłoszenia i artykuły zachęcające do adoptowania psa ze schroniska czyli zabrania go do domu. Akcje te cieszą się dość dużą popularnością, jednak należy pamiętać, że decyzja taka powinna być przemyślana i uzgodniona z całą rodziną, tak by pies po raz kolejny nie musiał przebywać w domu, w którym tak naprawdę nic go nie chce i nie ma dla niego czasu.

Dlaczego pies ze schroniska?

Wiele osób, które zdecydowały się na posiadanie psa, w ogóle nie rozważa zabrania psa ze schroniska i decyduje się na zakup psa od hodowcy. Czy to cos złego? Zasadniczo nie, tylko argumentacja tych osób, które twierdzą, ze zależy im na psie niepowtarzalnym wyjątkowym itd. nie jest przekonująca. Wystarczy odwiedzić jedno z wielu schronisk i przekonać się, że to waśnie psy, które tam przebywają są wyjątkowe. Adoptowany psiak ma wiele do zaoferowania swoim przyszłym właścicielom i na pewno dostarczy im wiele wzruszeń i powodów do dumy.

W nawet najlepszej hodowli psów nie ma tak dużego wyboru różnego rodzaju czworonogów. Można tam znaleźć psa, który będzie pasował do przyszłego właściciela pod kątem temperamentu i oczekiwań, nie każdy bowiem marzy o psu- kanapowcu, choć i takie osoby się zdarzają. Doświadczeni pracownicy schroniska oraz wolontariusze, którzy wiele czasu przebywają z psami pomogą wybrać psa, który będzie spełniał oczekiwania przyszłego właściciela, i z którym będzie się dobrze rozumiał.

Na przyszłych właścicieli w schronisku czekają nie tylko dorosłe psy, ale także szczeniaki. I choć trudno jest się oprzeć ich urokowi, to przyjęcie ich do domu wiąże się z większymi obowiązkami i większym zaangażowaniem właściciela. Psy roczne czy dwuletnie będące w schronisku przeszły już trening czystości, zachowania itp. Małą śliczna kuleczka od hodowcy jest urocza, ale trzeba pamiętać, że trzeba takiego spa nauczyć wszystkiego od podstaw co oznacza wiele wcale nie łatwych wyzwań i problemów. W schronisku można znaleźć również psy rasowe, wystarczy zapytać pracownika, a on udzieli wszystkich potrzebnych informacji na ten temat. Jednak warto pamiętać, że to kundelki są najbardziej odporne, inteligentne i przywiązane do swojego pana.

Jak wygląda procedura adopcji psa ze schroniska?

Adopcja psa ze schroniska to duża lekcja empatii, pokory i odpowiedzialności. Jednak jest to decyzja, o czym już wspomniano, która musi być starannie przemyślana. Są schroniska, które prowadzą akcje tzw. domów tymczasowych. Jest to szansa dla dwóch stron, po pierwsze dla człowieka, który przekonać się czy życie z psem mu odpowiada, a dla psa okazja by znów zaufać ludziom.

Za nim podejmie się ostateczną decyzje dobrze jest wypytać o szczegóły dotyczące psa, jaka jest jego historia, czy nie ma alergii, jaki jest jego temperament itp. Ważne jest również to, że osoba, która chce adoptować psa musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musi być osoba pełnoletnią i w umowie adopcyjnej zobowiązać się do zapewniania psu odpowiednich warunków do życia i gwarancji opieki lekarskiej. W niektórych schroniskach praktykowane jest że wolontariusze odwiedzają kilkakrotnie psa w jego nowym środowisku, na co przyszły właściciel również musi wyrazić zgodne.

Generalnie sam proces adopcji psa jest bezpłatny, co również jest argumentem przemawiającym za tym wyborem, a nie za zakupem psa u hodowcy. Jednak właściciel musi być świadomy, że posiadanie psa wiąże się z pewnego rodzaju wydatkami związanymi z leczeniem i pożywienie, standardem jest, że psy w schronisku są po sterylizacji i za to płaci przyszły właściciel. To dyrekcja schroniska ustala cenę, do której wliczony jest również koszt szczepień, leczenia itp., każdorazowo dostosowując ją do danej sytuacji. Koszt ten wynosi ok 100 zł, a pieniądze są przeznaczone na utrzymanie innych psów, które w danym schronisku przebywają. Jest to również pewnego rodzaju test dla właściciela, czy jest gotów dla psa ponieść jakieś wyrzeczenie.

Adopcji psów oraz szczeniaków można dokonać także przy pomocy poniższego portalu: http://polskastrefa.pl/zwierzeta/psy/oddam_szczeniaka

2 Komentarze

  1. Ja mam pieska z adopcji jest moim jedynym ukochanym przyjacielem. Polecam każdemu, ponieważ na przykład hodowcy są się wzbogacić, a pieski w potrzebie potrzebują wsparcia,
    miłości i opieki. Taki piesek może być również idealnym prezentem, ale tylko dla odpowiedzialnej osoby.

  2. Pieski to najukochansze zwierzaki na świecie. Zasługują na miłość. Teraz każde schronisko ma swoją stronę internetową, gdzie jest wiele ofert adopcyjnych. Do adopcji wystarczy miłość. Oczywiście trzeba zaszczepić pieska, dawać mu pożywienie itp. Najwięcej możemy dać
    od siebie. Adoptujmy pieski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*