Co to jest duszność spoczynkowa?

Z pewnością każdy z Państwa słyszał o duszności. Z pewnością nikt nie ma problemów z tym, aby scharakteryzować duszność, ale na wszelki wypadek warto wspomnieć, że mowa o subiektywnym odczuciu braku powietrza.

To subiektywne odczucie braku powietrza przekłada się naturalnie na problemy z oddychaniem. Trudno powiedzieć czego dokładnie powodem może być duszność. Przyczyny mogą być różne. Niemniej, nie na tym skupimy się w tekście. Otóż, spore grono osób nie ma świadomości, że przyczyny duszności mogą być różne, ale to samo można też powiedzieć na temat samych duszności. Jednym z rodzajów duszności jest duszność spoczynkowa i na niej skupimy się w tym tekście.

Kiedy mamy do czynienia z dusznością spoczynkową?

Skoro mamy mówić o duszności spoczynkowej to należy zacząć od tego, w jaki sposób ją rozpoznać. Otóż, jak sama nazwa wskazuje – duszność spoczynkowa to trudność z oddychaniem występująca w momencie kiedy człowiek nie ma do czynienia z wysiłkiem fizycznym. Warto podkreślić, że duszność ta może pojawić się nagle, jak również zwyczajnie stopniowo narastać. Nie można powiedzieć, że mamy do czynienia z jakąś regułą. Na początku tekstu powiedzieliśmy sobie, iż różne są zarówno rodzaje, jak i przyczyny duszności. Skoro mamy mówić na temat duszności spoczynkowej to musimy jednak podejść do tematu dokładnie. Duszność spoczynkowa w największej ilości przypadków odnosi się do następujących przypadków:

  • ostra niewydolność krążenia
  • zaostrzenie astmy bądź przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP)
  • Krańcowe zaostrzenie przewlekłej niewydolności krążenia

Można powiedzieć, że te przykłady są łatwe do rozpoznania. Nie należy jednak tego mylić z leczeniem. Domyślacie się z czym jest ten fakt związany? Jeśli nie wiecie – za chwilę wszystko stanie się całkowicie jasne. Otóż, kluczem jest odpowiednie nazewnictwo duszność. Duszność z pewnością jest przez niektórych uznawana za chorobę a to nic innego jak po prostu bzdura. Duszność to objaw a nie choroba. Idąc dalej tym tropem – w przypadku każdego objawu należy poszukiwać przyczyny (czy też przyczyn).

Kilka słów na temat leków

Bez wątpienia nie wolno pominąć w tym wszystkim kwestii lekarstw. Jak łatwo można się domyślić – podstawowym lekiem podczas duszności jest tlen. Tu tak naprawdę nie ma jakiegokolwiek znaczenia z jakim rodzajem duszności musimy się zmierzyć. Tlen jest po prostu potrzebny podczas każdej duszności. Nasuwa się jednak pytanie, co poza tlenem. Tutaj sprawa się bez wątpienia komplikuje, gdyż wszystko zależne jest od przyczyny występowania. W ten sposób niejako wróciliśmy do tego, o czym powiedzieliśmy podczas poprzedniej części tekstu i na tym możemy zakończyć.

Tak oto temat duszności spoczynkowej został odpowiednio przybliżony. Jeżeli dotychczas było wiele wątpliwości związanych z dusznością spoczynkową to już teraz tych wątpliwości być nie powinno. Jeśli też ktokolwiek z Państwa uważał, że duszność spoczynkową (w ogóle jakąkolwiek duszność) można lekceważyć to teraz powinna być całkowita jasność, że tak być nie powinno.

Artykuł powstał przy współpracy z http://awafarm.waw.pl/

Avatar

O Artykuł zewnętrzny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*