Czym jest terapia poznawczo-behawioralna?

Chcąc poradzić sobie z problemami psychicznymi możemy skorzystać z wielu metod. Jedną z tych najbardziej interesujących jest terapia poznawczo-behawioralna. Jest to najbardziej sprawdzona metoda, która posiada wysoką skuteczność w rozwiązywaniu problemów. Skupia się ona na teraźniejszości, gdzie pacjent poznaje swoje zachowania oraz sposób myślenia, a następnie pracuje nad nimi.

Najważniejsze informacje na temat terapii poznawczo-behawioralnej

Metoda ta wychodzi z założenia, że wszystkie bolesne emocje czy konkretne zachowania da się zmienić. Nawet w przypadku, kiedy są one mocno utrwalone. Wyróżnia się ona tym, że posiada określoną procedurę oraz czas trwania. Oczywiście terapia poznawczo-behawioralna jest dostosowywana do konkretnego pacjenta. Charakteryzuje się różnorodnością, dzięki czemu specjaliści mogą indywidualnie podchodzić do każdej osoby.

Najczęściej terapię poznawczo-behawioralną wykorzystuje się w zapobieganiu nieprawidłowości związanych z depresją. Dobrze przeprowadzona może pomóc pacjentom w poradzeniu sobie z stresem, nerwicą, fobią, czy nawet schizofrenią. Co ciekawe, tę metodę wykorzystują również terapeuci, którzy zajmują się resocjalizacją więźniów.

Podczas terapii bardzo ważna jest współpraca pomiędzy psychoterapeutą, a pacjentem. Zadaniem specjalisty jest zrozumienie problemu pacjenta oraz znalezienie dla niego indywidualnego rozwiązania. W tym celu skupia się on na niedawnych sytuacjach z życia pacjenta, a nie na przeszłości. Podczas spotkań terapeuta analizuje zachowania, myśli oraz emocje pacjenta. Ważne jest znalezienie powiązań pomiędzy nimi. Specjalista uświadamia pacjenta o jego wcześniejszych nieracjonalnych myślach i stara się go naprowadzić na właściwe tory.

Jakie narzędzia wykorzystuje się w terapii poznawczo-behawioralnej?

Podczas terapii poznawczo-behawioralnej możemy spotkać się z przeróżnymi zadaniami oraz ćwiczeniami. Mają one na celu poznawać swoje zachowania oraz pracować nad nimi. Metoda ta stawia nacisk na otwartą, szczerą oraz intymną relację z terapeutą. Terapia poznawczo-behawioralna różni się od innych sposobów tym, że jest terapią krótkoterminową. Posiada ona klarowną strukturę, której pacjent powinien ściśle się trzymać.

W trakcie terapii poznawczo-behawioralnej stosuje się np. dialog sokratejski. Polega on na tym, że pacjent odpowiada na pytania specjalisty, a ten szuka w jego wypowiedziach sprzeczności. W ten sposób pacjent musi ponownie przemyśleć dane sytuacje, wyciągnąć z nich wnioski i zrozumieć problemy związane z wcześniejszym zachowaniem. Wykorzystywane są także inne ćwiczenia, takie jak zapisywanie myśli czy wykonywanie zadań domowych. Dzięki nim pacjent powoli wyrabia nowe nawyki oraz spotyka się z nowymi doświadczeniami.

Efekty stosowania terapii poznawczo-behawioralnej

Pacjent korzystający z terapii poznawczo-behawioralnej może liczyć na zmianę zachowania oraz nawyków. Jednak nie są to jedynie efekty tej metody. Osoba może uświadomić sobie, jakie czekają ją konsekwencje po wprowadzeniu zmian. W ten sposób budowane jest bardziej pozytywne myślenie u pacjenta, przez co wprowadzane nawyki są jeszcze silniejsze i skuteczniejsze. Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest sprawienie, aby pacjent w odpowiedni sposób reagował na bodźce.

Avatar

O Artykuł zewnętrzny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*