Czym są haluksy i jak je leczyć?

Dowiedz się jak leczyć haluksy

Warto stosować odpowiednią pielęgnację tak, by cieszyć się ładnymi, zadbanymi i estetycznie wyglądającymi stopami. Wtedy nie będzie konieczności unikania odkrytego obuwia, a wyjścia na plażę lub basen nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Zmorą współczesnych czasów dotykającą coraz więcej osób są haluksy, które negatywnie wpływają na wygląd stóp. Rzecz nie tyczy się tylko i wyłącznie estetyki, ale także innej dolegliwości – takiej jak ból największego palca.

Czym są haluksy i jak powstają?

Współcześnie haluksy można uznać za chorobę cywilizacyjną. Przypadłość ta dotyka coraz więcej ludzi, częściej kobiet, rzadziej mężczyzn. Nie borykają się z nią tylko i wyłącznie ludzie starsi, także osoby w młodym wieku bardzo często doświadczają tego problemu.

Czym właściwie są haluksy? Jest to przypadłość, inaczej nazywana paluchem koślawym, która utrudnia prawidłowe funkcjonowanie, wywołuje ogromny ból, a czasami także dyskomfort podczas chodzenia. Zazwyczaj deformacja palców pojawia się na obu stopach. Ich boczne odchylenie jest wynikiem zniekształcenia stawu śródstopno-paliczkowatego palucha.

Powstawanie haluksów jest uzależnione od wielu czynników. Jednakże nie bez przyczyny schorzenie to dotyka częściej kobiet aniżeli mężczyzn. Jedną z przyczyn pojawiania się tej dolegliwości jest chodzenie w butach na wysokim obcasie. Przeciążenie przedniej części stopy bezpośrednio przyczynia się do zniekształcenia paluchów oraz bólu. Nierównomierne rozłożenie ciężaru ciała sprawia, iż stopy zaczynają pracować w całkiem inny sposób. Powoduje to zmianę w stawie największego palca stopy i jego oczne wykrzywienie.

Wpływ na powstawanie haluksów mogą mieć także uwarunkowania genetyczne. Jeżeli ktoś z najbliższej rodziny cierpiał na tą przypadłość, może ona także dotknąć nas. Ponadto deformacji palucha może także sprzyjać nadwaga. Może ona wywołać zbyt duży nacisk na stopę podczas poruszania się.

Jak leczyć haluksy?

Aby zapobiec powstawaniu haluksów, należy zakładać wygodne obuwie. Zbyt ciasne, o wąskich noskach mogą wywoływać nacisk i deformację stopy.

Jeżeli jednak zaobserwujemy u siebie jakiekolwiek zmiany w wyglądzie stopy, powinniśmy podjąć działania, które nie tylko zapobiegną rozwojowi schorzenia, ale także pomogą zwalczyć niezaawansowaną dolegliwość. Zanim wybierzemy się do lekarza, warto sięgnąć po ogólnie dostępne, polecane przez specjalistów metody przeciwdziałania rozwojowi choroby.

Jednym ze sposobów mogą być specjalistyczne kliny międzypalcowe, które po założeniu nie tylko pomagają palcom wrócić do odpowiedniego ułożenia, ale także minimalizują ból. Polecane są zwłaszcza w początkowej fazie deformacji.

Inną metodą mogą być tzw. peloty. Są to żelowe wkładki, swoistego typu poduszeczki ochronne, które wkłada się do butów. Wpływają one pozytywnie na rozłożenie nacisku i zmniejszają ryzyko zniekształcenia paluchów.

Kolejnym sposobem mogą być opaski na haluksy. Pomagają one utrzymać największe place stopy we właściwej pozycji, a co za tym idzie zapobiegają ich deformacji.

Doskonałym sposobem mogą okazać się także aparaty korekcyjne, np. Hallu Motion. Istotnym jest, iż nie jest to wyrób medyczny. Sprawdzają się one idealnie zarówno w przeciwdziałaniu powstawaniu haluksów, jak i pomagają leczyć już powstałe zniekształcenia.

Jeśli chcesz wiedzieć jak leczyć haluksy, koniecznie odwiedź tę stronę http://wyleczhaluksy.pl/

1 Komentarz

  1. Moja mama dorobiła się haluksow poprzez chodzenie w butach na bardzo wysokim obcasie. Od kilku lat nie chodzi już w obcasach, a haluksy są jeszcze większe. Morał z tego taki, że buty na obcasie noszone przez całe życie zawsze będą miały skutki. Raczej nie ma zamiaru ich już ruszać. Zawsze uważałam, że obcasy to pomyłka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*