Delikatne tkaniny na lato – jak o nie zadbać?

Przyszło lato, a razem z nim upały. Większość z nas pochowała już ciepłe wełniane swetry, a zamiast tego w szafach pojawiły się ubrania z delikatnych tkanin takich jak jedwab, len i bawełna. Przeczytaj artykuł by dowiedzieć się jak o nie zadbać, by posłużyły nam przez kolejne sezony!

Pranie delikatnych tkanin –  podstawowe zasady

Jeśli chcemy, by nasze ubrania były w doskonałym stanie, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad pielęgnacji:

  1. Zawsze zwracaj uwagę na zalecenia producenta zawarte na metce produktu. Dzięki temu dowiesz się w jakich maksymalnych temperaturach możesz wyprać daną rzecz, czy można pod koniec prania skorzystać z funkcji wirowania i czy suszenie w suszarce bębnowej nie wyrządzi szkody.
  2. Używaj tyle środków piorących, ile jest zalecane na opakowaniu. Większa ilość może nie zostać dokładnie wypłukana, a to spowoduje białe smugi na ubraniu i szybsze zniszczenie tkaniny.  Co więcej, właśnie niedokładne spłukanie detergentu może sprowokować wystąpienie alergii kontaktowej.
  3. Plamy zapieraj zaraz po ich pojawieniu się. Najlepiej zimną wodą, ponieważ ciepło często dodatkowo utrwala zanieczyszczenie.
  4. Dbajmy o to, by ubrania nie były zbyt ściśnięte w pralce. Pozwólmy im na swobodne przemieszczanie się.
  5. Białe rzeczy pierz zawsze osobno, a bardzo długo nie będą potrzebowały kuracji wybielaczem.

Jak prać jedwab

Jedwab to jeden z najlepszych materiałów na lato. Dzięki wysokiej przepuszczalności daje przyjemne uczucie chłodu latem. Jest idealny dla osób ze skórą wrażliwą i dla alergików. Niezależnie od tego czy nasze ubranie jest z jedwabiu naturalnego – wytworzonego przez jedwabniki, czy syntetycznego z celulozy drzewnej, wymaga specjalnej pielęgnacji. Jak prać jedwab? Pralkę należy ustawić na program dla rzeczy delikatnych (w niektórych pralkach oznaczony jako “pranie ręczne”) oraz wybrać delikatne detergenty. Jeśli nasza pralka nie posiada takiej funkcji, najbezpieczniej będzie wyprać tkaninę własnoręcznie, w umywalce lub misce.

Jak prać len

Len to kolejny materiał, który doskonale sprawdzi się w ciepłe letnie dni. Podobnie jak w przypadku jedwabiu, pralkę należy ustawić na program do prania rzeczy delikatnych oraz użyć delikatnych detergentów. W tym przypadku lepiej nie stosować wybielaczy i substancji zmiękczających, ponieważ zmniejszają one właściwości absorpcyjne lnu. Zwróć uwagę na kolory – przed praniem posortuj je na białe, ciemne i kolorowe. Każdą z tych kategorii wypierz osobno.

Jak wybrać odpowiedni detergent prania delikatnych materiałów?

Aby nie uszkodzić delikatnych struktur zaopatrz się w odpowiedni detergent oparty na łagodnych substancjach. Dobrze sprawdzają się płyny do prania dla alergików, które przechodzą testy dermatologiczne. Wybierając środek piorący zwróć uwagę w jakich temperaturach będzie skuteczny. Delikatne materiały należy prać maksymalnie w 40 stopniach Celsjusza – to naprawdę ważna zasada! Odpowiednimi certyfikatami potwierdzającymi hipoalergiczność i skuteczność w niskich temperaturach, może pochwalić się, na przykład, firma Mr. Ziggi (w swojej ofercie mają zarówno płyny jak i proszki do prania).

Chociaż pranie delikatnych materiałów może przysporzyć trochę problemów to naprawdę warto! Zastosuj tych kilka rad i ciesz się zaletami naturalnych tkanin.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*