Depresja – jak radzić sobie z problemem?

Jak radzić sobie z depresją

Depresja stanowi jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Na depresje choruje około 10% ludzi. Jest to wciąż tajemnicza choroba, objawy mogą być różne u każdego pacjenta. Najbardziej narażone na depresje są osoby pomiędzy 15 a 30 rokiem życia.

Jak walczyć z depresją

Depresja jest ciężką chorobą. Zwykle konieczna jest terapia farmakologiczna, trwająca zwykle sześć miesięcy. Dodatkowo osoba chora na depresje potrzebuje wsparcia osób bliskich oraz psychologa. Osoba, które wygra walkę z depresją powinna być pod stałą opieką specjalistyczną, ponieważ może nastąpić nawrót choroby.

W walce z depresją może pomóc różnego rodzaju aktywność. Pozytywne rezultaty może przynieść nie tylko aktywność fizyczna, ale również znalezienie dodatkowych zainteresowań. Bardzo ważne jest również aby wypocząć i nabrać sił do działania. Można w tym celu zastosować różne techniki relaksacyjne np. joga. Można skorzystać też z różnych dodatkowych przyjemności takich jak spa czy dobry masaż. W walce z depresją ważne jest wsparcie rodziny i przyjaciół, osoba chora powinna wychodzić z domu i spotykać się z innymi ludźmi. Należy cierpliwie budować poczucie własnej wartości i pracować nad sobą. Można leczyć depresję za pomocą diety bogatej w omega-3 .

Niektórzy próbują wyjść z depresji bez pomocy terapeuty, skuteczność takiego działania zależy od typu depresji, z jakim chory walczy oraz jakie jest nasilenie objawów. Tylko niektóre typy depresji można pokonać samodzielnie, jedną z nich jest depresja sezonowa. Można ją leczyć stosując specjalne lampy naświetlające. Inną sposobem samodzielnego leczenia depresji jest metoda EMDR czyli leczenie depresji poprzez ruchy oczu, używane są też metody poznawczo-behawioralne.

Objawy depresji

Depresja może mieć różne objawy. Osoby chore na depresje zwykle są przygnębione, towarzyszy im ciągłe zmęczenie. Nie są w stanie odczuwać satysfakcji czy szczęścia. Często mają myśli samobójcze. Inne objawy depresji to: niska samoocena, trudności w koncentracji oraz  podejmowaniu decyzji, działania agresywne lub destruktywne, osłabieniem pamięci.

Osoby cierpiące na depresje zwykle wycofują się z aktywności społecznej i unikają kontaktu z innymi ludźmi, zamykają się w domu. Z depresją wiążą się również objawy fizyczne. Chory ma brak apetytu i energii, cierpi na bezsenność. Często występują wahania wagi, nadmierne przybieranie na wadze bądź utrata masy ciała. Mogą pojawiać się uciążliwe bóle głowy. U kobiet może wystąpić nieregularne krwawienie miesiączkowe lub brak miesiączki.

Osobie chorej na depresję ciągle towarzyszy uczucie lęku i niepokoju, jest to stały objaw. U osób młodszych depresja zwykle przebiega łagodniej, u osób starszych objawy są silniejsze. Każdy człowiek od czasu do czasu doświadcza przygnębienia, smutek jednak nie zawsze oznacza, że ktoś choruje na depresję. Można podejrzewać, że ktoś jest chory, gdy taki stan przygnębienia utrzymuje się przez pewien okres czasu i towarzyszą mu dodatkowo inne objawy.

Avatar

O

Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

Avatar
Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

1 Komentarz

  1. W depresji niezbędne jest wsparcie bliskich osób. Nawet, jeśli na pozór wydaje się, że chory stroni od towarzystwa. Trzeba znaleźć, coś co daje nam satysfakcję, żeby odzyskać siły i chęci do życia. Gdy to zrobimy, dalej będzie już łatwiej. Taki człowiek musi poczuć, że warto żyć, że życie może być piękne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*