Dlaczego warto wybrać ekologiczne pieluszki dla dzieci?

New born child stack of diapers, tebby bear toy and baby feeding bottle with milk on a white wooden background

W dość szybkim tempie podnosi się ekologiczna świadomość społeczeństwa. Segregujemy śmieci, używamy wielorazowych toreb, stosujemy specjalne nakładki, które ograniczają zużycie wody, a w całym domu montujemy żarówki energooszczędne.

Coraz częściej wybieramy też ubrania z oddychających tkanin i kosmetyki z naturalnych składników. Również dla naszych dzieci chcemy jak najlepiej – wybieramy nietoksyczne zabawki, bezpieczne smoczki, kosmetyki bez sztucznych zapachów. Ostatnio triumfuje też nowy trend – ekologiczne pieluchowanie. Czy się przyjmie? Jesteśmy przekonani, że tak!

Pieluchy nieekologiczne

Dlaczego warto zwrócić uwagę, czy pieluchy, które kupujemy dla dziecka są ekologiczne? Główne powody są dwa: dbanie o zdrowie dziecka i ochrona środowiska.

Tradycyjne pieluchy jednorazowe są zbyt mało przewiewne, materiał wykorzystany do ich stworzenia jest sztuczny (to wszystko sprawia, że pupa w takim pampersie może łatwo się odparzyć), a dodatki zapachowe i barwniki przyczyniają się do powstawania alergii i podrażnień. Chemiczne substancje i parabeny obecne w warstwie chłonnej, również nie są obojętne dla zdrowia dziecka – ma to szczególne znaczenie ze względu na fakt, że narządy wewnętrzne malca cały czas rosną.

Stosując pieluszki jednorazowe, zużywamy ich od kilku do nawet kilkunastu sztuk dziennie. Okazuje się, że przez cały okres pieluchowania produkujemy prawdziwą górę śmieci, które nie rozłożą się przez kilkaset lat.

picy noworodek

Ekologiczne rozwiązanie

Jaka jest w takim razie alternatywa dla popularnych jednorazówek? To oczywiście wielorazowe pieluszki. Nie ma tu mowy o tetrowych pieluchach, które znamy z opowieści babć i mam. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór wygodnych, estetycznych i bardzo nowoczesnych pieluszek. Do utrzymania ich w czystości nie potrzeba wielu zabiegów: wystarczy wrzucić do pralki, dodać delikatny środek piorący i włączyć (można je prać nawet z ubrankami dziecięcymi). Nie wymagają prasowania, a wręcz nie jest to wskazane! – pod wpływem ciepła mogą bowiem utracić właściwości chłonne.

Wielorazówki wykonano z tkanin naturalnych (konopie, organiczna bawełna, kukurydza lub bambus), które w żaden sposób nie są barwione, wybielane i perfumowane – minimalizuje to występowanie alergii.

Dodatkowym plus to oczywiście względy ekonomiczne. Choć może się wydawać, że pieluchy wielorazowe są drogie, okazuje się, że ich koszt szybko się zwraca. Przez cały okres pieluchowania można używać tych samych kompletów (potrzebne jest od sześciu do ośmiu zestawów) i nie ma potrzeby dokupowania kolejnych. Mało tego – zestawy można wykorzystać przy kolejnych dzieciach lub po prostu sprzedać.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*