Dobór kolorów do małego wnętrza

Coraz częściej decydujemy się na zakup małego mieszkania typu kawalerka czy też dwupokojowe mieszkanie o metrażu całkowitym w okolicach 40 metrów kwadratowych. Niestety sytuacja życiowa niejednokrotnie nas do tego zmusza i musimy rozpocząć nasze dorosłe życie właśnie z taką przestrzenią. Należy przed wprowadzeniem przeanalizować i zaprojektować wnętrze mieszkania w taki sposób, aby go dodatkowo wizualnie nie zmniejszyć.

Warto o tym pamiętać szczególnie przy wyborze koloru ścian oraz podłóg. Możemy to wykonać całkowicie samemu lub zlecić zaprojektowanie i dobór farb profesjonaliście, czyli architektowi wnętrz. Jeżeli jednak zdecydujesz się na samodzielne projektowanie zapoznaj się z treścią poniżej.

Jakie kolory zastosować na ścianach i podłogach

Konkretnych kolorów na szczęście nie ma i możemy wybrać sami z wielu dostępnych na rynku, ale musimy pamiętać o zachowaniu jednej zasady. Kolory wybrane przez nas koniecznie muszą być jasne. Ciemne kolory na ścianie nie dość, że optycznie zmniejszają pomieszczenie to wprowadzają dodatkowo ponury nastrój do mieszkania. Idealnym rozwiązaniem są kolory pastelowe, które nie dość, że powiększają optycznie pomieszczenie to dodatkowo powodują, że człowiek od samego początku dnia jest pozytywnie nastawiony na zderzenie się z obowiązkami dnia codziennego. Kolor podłogi natomiast proponujemy wybrać również jasny, ale z zastrzeżeniem, że odcieniem on musi być ciemniejszy od ścian. Nie możemy zastosować jaśniejszego koloru podłogi ponieważ wtedy pomieszczenie będzie się gryzło ze sobą powodując efekt agresji. Radzimy unikać różnych odcieni bieli i szarości na podłogach. Stanowczo lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie jasnobrązowego drewna z połyskiem lub jeżeli ktoś woli to matowego.

Jaki kolor mebli oraz dodatków dobrać do jasnych ścian i podłóg

Niewątpliwie dobrym rozwiązaniem będzie wybór jasnych mebli. Mogą być one białe, ale również może być to odcień jasny drewna. Obydwie te propozycje będą się doskonale komponowały z jasnym wnętrzem nie zmniejszając go jednocześnie optycznie. Pamiętajmy jednak o unikaniu wstawiania zbyt wielu mebli do małych pokoi. Spotęgujemy wtedy wrażenie „graciarni” czy też nieładu. Warto przeciąć tą jasność mebli oraz ścian kontrastującymi dodatkami w stylu zasłon, firan, obrazów czy też dodatków wnętrza. Pamiętajmy również o wstawieniu roślin do pokoju. Rośliny mają to do siebie, że wprowadzają pozytywny nastrój do pomieszczenia.

Podsumowanie

Podsumowując do niewielkich pomieszczeń konieczne jest zastosowanie jasnej, a najlepiej pastelowej kolorystyki. Jednak jak ze wszystkim musimy pamiętać o zachowaniu umiaru i dobrym doborze poszczególnych elementów wyposażenia wnętrz. Jeżeli nie czujemy się na siłach zadecydować sami o wyborze kolorystyki, a nasz budżet domowy pozwala na wynajęcie specjalisty to wynajmijmy architekta wnętrz. On doskonale dobierze kolorystykę pomieszczeń jak również dodatków w taki sposób, aby wnętrze cieszyło przy każdym wejściu do niego oraz spowoduje, że nasz nastrój w trakcie przebywania w zaprojektowanym pomieszczeniu będzie zawsze pozytywny.

Avatar

O

Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

Avatar
Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*