Jak dobrać masaż do dolegliwości?

W dzisiejszych czasach szybkie tempo życia i towarzyszący stres spowodowany pracą jest na porządku dziennym. Przenieś się do świata relaksu i pozwól, aby masaż ukoił Twoje ciało, a wraz z nim…duszę.

Początki masażu

Historia masażu sięga czasów starożytności. Początkowo przybierał postać pocierania i namaszczania ciała olejkami, a z czasem został potwierdzony na podstawie doświadczeń i badań. Już 3000 lat p.n.e. odnotowano w dziele chińskim Kung-Fu wzmiankę o leczeniu za pomocą masażu. Także w Indiach powstawały teksty o sztuce życia i zachowaniu zdrowia, zawierające pierwsze informacje na temat wykonywania zabiegu. Traktowano go jako część kompleksowej terapii chorego ciała i ducha. Skuteczność masażu zaś, odkrył Hipokrates, doradzając jego zastosowanie w rozlicznych chorobach. Zabiegom poddawali się sportowcy greccy, których masowano wcierając w ich ciało oliwę z oliwek, co przynosiło efekt rozluźnienia i dobrą kondycję skórze. Średniowiecze natomiast było okresem zapomnienia dla masażu. Wykonywany był tylko przez kobiety w klasztornych hospicjach i szpitalach, co ciekawe – dzięki Kościołowi masaż przetrwał czas wykluczenia i znów powrócił do łask, a także został ogłoszony jako oficjalna metoda leczenia w XVI wieku przez francuskiego chirurga Ambrożego Pare – ojców współczesnej chirurgii.

Masaż to remedium na Twoje dolegliwości

Masaż klasyczny – Masz stresującą pracę? Masaż klasyczny to jeden z najpopularniejszych zabiegów. Odpręża i uwalnia od lęków. Takiemu masażowi może się poddać każdy z nas, ponieważ działa na ogólną kondycję i układ krążenia, a także przyspiesza przemianę materii i zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Masaż segmentarny – wykorzystywany jest zwłaszcza w jednostkach chorobowych takich jak rwa kulszowa. Z poszczególnych segmentów rdzenia kręgowego do każdego narządu odchodzą nerwy, a swoje zakończenia mają w skórze. Zabieg ten poprawia ogólną sprawność oraz zmniejsza bóle neurologiczne.

Masaż punktowy – polega na uciskaniu określonych punktów od 3 do 6 sekund. Zwalcza takie dolegliwości jak bóle karku wynikające z braku aktywności fizycznej, bóle mięśni, bóle głowy spowodowane długą pracą przy komputerze lub silnymi emocjami, a także bóle ucha związane z infekcją czy hałasem.

Masaż aromaterapeutyczny – to bezpieczna forma relaksu, pozwalająca szybko wyeliminować poczucie zmęczenia psychicznego i fizycznego oraz dodająca energii. Masaż aromaterapeutyczny zalecany jest przy dolegliwościach związanych z menstruacją, nadciśnieniem tętniczym, migren oraz występującej depresji.

Masaż kontralateralny – korzystny dla osób, które miały przez długi czas unieruchomioną w gipsie rękę lub nogę. Przyspiesza zrastanie się kości i zapobiega zesztywnieniu stawów i przykurczowi więzadeł. Zabieg zwykle wykonywany jest z bardzo dużą siłą, aż do granicy odczuwania bólu, dzięki czemu pobudza do gojenia chorą kończynę.

Masaż wodny wirowy – wykorzystywany jest w rehabilitacji. Silny ruch obrotowy ciepłej wody opływa ciało, w ten sposób je masując. Doskonale łagodzi bóle reumatyczne oraz bóle spowodowane stłuczeniami lub przeciążeniem mięśni.

Masaż limfatyczny – Korzystny dla osób, którym puchną nogi lub ręce. Technika wyciskania reguluje przepływ limfy w tkance łącznej, wzmacnia system odpornościowy i pozwala się odprężyć. Masaż zaleca się także po amputacji piersi i usunięciu węzłów chłonnych, dzięki niemu ręka po operowanej stronie nie puchnie i mniej boli, a także szybciej wraca do formy.

Jak masaż wpływa na nasz organizm?

Masaż jest metodą leczenia wewnętrznych i zewnętrznych oznak chorób. Ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie oraz pozwala utrzymać równowagę ciała. Podczas zabiegu usuwane są komórki naskórka zalegające na powierzchni skóry. Dzięki temu jest pobudzona do intensywnej odnowy. Ponadto poprawia się jej koloryt i elastyczność, czego efektem jest wzrost włókien kolagenowych. Masaż nie tylko polepsza koloryt skóry, ale i również przyspiesza metabolizm, który pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej. Pozytywny wpływ na tkankę skórną to tylko wierzchołek góry lodowej. Co więcej, masaż ma bardzo duży wpływ na układ limfatyczny, a jego celem jest usuwanie toksyn z danego obszaru oraz zmniejszanie ryzyka infekcji. Pobudzony układ krwionośny przyczynia się do zasilania organów w tlen i substancje odżywcze. Zatem czy możemy stwierdzić, że masaż to lek na wszystko?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*