Farbowanie butów skórzanych – czy to dobry pomysł?

Wraz z biegiem czasu, intensywnie użytkowane buty skórzane zaczynają tracić swój atrakcyjny wygląd. Dzieje się tak nawet wtedy, jeśli skrupulatnie dbaliśmy o konserwację i odpowiednie czyszczenie. W pewnym momencie trudno pozbyć się zabrudzeń, które wniknęły głęboko w strukturę. Czasem może dojść do przypadkowego zalania np. atramentem lub inną substancją, którą trudno wywabić. Na szczęście taka sytuacja nie oznacza, że nasza ulubiona para nadaje się wyłącznie na śmietnik. Rozwiązaniem jest bowiem renowacja butów poprzez ich zafarbowanie. Na czym polega ten proces i czy zawsze kończy się sukcesem?

Farbowanie butów skórzanych – podstawowe informacje

Proces farbowania można przeprowadzić samodzielnie, w zaciszu własnego domu, przy wykorzystaniu specjalnych farb. Drugą opcją jest profesjonalna renowacja butów u szewca. W obu przypadkach kluczowe jest odpowiednie dobranie koloru oraz staranne przygotowanie obuwia. Same farby dzielą się na dwa rodzaje.

  • Farby na bazie wody – są przeznaczone do skór licowych gładkich. Z uwagi na właściwości produktu działają raczej na powierzchni, nie wnikając mocno w strukturę. Co za tym idzie, są stosunkowo łatwe w użyciu i nie powinniśmy mieć problemu z ich zastosowaniem w domowych warunkach.
  • Farby na bazie alkoholu – najczęściej stosuje się je w przypadku zamszu oraz nubuku, jednak zdarzają się też skóry licowe. Taka renowacja butów jest trudniejsza gdyż wymaga bardziej skrupulatnego przygotowania obuwia. Farba głęboko wnika w strukturę, dlatego trzeba uważać z przygotowywaniem mieszanek.

Czy farbowanie jest dobrym pomysłem?

Zmiana koloru obuwia to w wielu przypadkach jedyny sposób na odzyskanie ulubionej pary butów i uniknięcie wyrzucenia jej na śmietnik. Niemniej jednak, cały proces może być nieco trudny do przeprowadzenia jeśli okaże się, że wybraliśmy np. zły kolor farby lub niedokładnie wyczyściliśmy powierzchnię. Z tego względu, jeśli zależy nam na naprawdę dobrym i trwałym efekcie, renowacja butów powinna być zlecona profesjonalistom.

Zapraszamy: renowacja butów Poznań

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*