Farby do salonu – 3 najpopularniejsze grupy kolorów. Sprawdź, kiedy warto je wybrać

Farby do salonu – zakup konieczny, kiedy przychodzi pora remontu. I choć niełatwy, bo produktów na rynku jest bardzo dużo, sprawia dużą przyjemność. Bo kolory ścian to element, który w największym stopniu decyduje o charakterze i nastroju całego pomieszczenia i stanowi dowód gustu oraz osobowości domowników. Jakie kolory do salonu warto wybrać, a jakich unikać? Sprawdź!


Podsumowanie artykułu:

Salon sercem każdego domu i mieszkania. Dlatego zakup farb do salonu powinien być jak najdokładniej przemyślany.
Ludzie dzielą się na trzy grupy, jeśli chodzi o wybór farb do salonu: fani ciemnych barw i kontrastów, minimaliści oraz fani tradycyjnych rozwiązań.
Pamiętaj, że kolor ścian to jedno. Ważny jest także nastrój wprowadzany przez meble, dodatki i oświetlenie, naturalne i sztuczne.

Dobór farby do salonu – spontanicznie czy zgodnie z zasadami?

Coraz częściej można spotkać się z opiniami projektantów wnętrz, mówiącymi o tym, że dosłownie każdy kolor na ścianach da się wybronić. Marzysz o ciemnych – czarnych lub granatowych ścianach? Śmiało, ale nie zamalowuj wszystkich ścian tą samą farbą i zwróć dużą uwagę na kolorystykę wyposażenia. Istnieje także sprawdzona pula kolorów do salonu, które w każdym domu będą się dobrze prezentować. To wszelkie szarości, beże, róże, przykurzone błękity.

Okazuje się więc, że kiedy dochodzi do wyboru koloru ścian, niby wszystkie chwyty są dozwolone. Im jednak barwa odważniejsza i nietypowa, tym większej analizy wymaga. Dlatego o kilku najważniejszych zasadach trzeba powiedzieć.

Odważnie i nowatorsko – czarne ściany w salonie

Trafiłeś na inspiracyjne zdjęcia wnętrz, w których ściany pokryte były czarną farbą i całe pomieszczenie wyglądało po prostu perfekcyjnie? To mogło skusić Cię, by własny salon także przemalować takim kolorem. I jasne, możesz to zrobić. Miej jednak na uwadze kilka rzeczy.

Po pierwsze, oświetlenie. W salonie z czarnymi ścianami odgrywa ono zasadniczą rolę – i chodzi tu zarówno o sztuczne, jak i naturalne światło. Musi być go sporo, by pokój dzienny nie zmienił się w zamknięte pudełko, a przytulny kącik do odpoczynku, pracy, spędzania czasu z bliskimi. Po drugie, wyposażenie. Wybieraj białe meble, gzymsy, nawet listwy przypodłogowe, a żeby nie było zbyt nudno, połącz to z dodatkami w złotych i miedzianych odcieniach: lustrami, klamkami, wazonami.

Salon pełen światła i przestrzeni – ponadczasowa biel na ścianach

Jeszcze niedawno białe ściany wydałyby się wszystkim po prostu nudne. Teraz? W dobie coraz popularniejszego nurtu, jakim jest minimalizm, biel na ścianach jest modna i ciekawa. Tym bardziej, że występuje w różnych wariantach: śnieżnobiała, ale też delikatnie przełamywana odcieniem różu, beżu lub żółci. Tu sytuacja jest odwrotna niż w przypadku czarnego salonu – zadaniem wyposażenia jest delikatnie przyciemnić pokój i ochronić przed efektem zimna i pustki. Świetnym rozwiązaniem okazuje się kolor drewna w meblach i ciepłe barwy w dodatkach. Biel daje duże pole do aranżacyjnego popisu, dlatego nie bój się tego wykorzystać, sięgając po geometryczne, etniczne, roślinne wzory.

Sprawdzone klasyki – beż, delikatny róż, szarość

W puli najpopularniejszych farb do salonu stałe miejsce zajmują barwy z kręgu beżów, szarości, a od jakiegoś czasu także różu. To idealny kompromis, pozwalający na stworzenie dosłownie każdej aranżacji: od skandynawskiego minimalizmu, przez angielski klasycyzm, po francuską rustykalność. Takie kolory zawsze wyglądają dobrze – w mniejszych i większych mieszkaniach. Zdejmują z domowników ciężar wyboru wyszukanej, za wszelką ceną oryginalnej farby do salonu. Można więc szybko przejść przez malowanie ścian i skupić się na tym, co dla wielu ciekawsze – dobieraniu mebli i dodatków.

Nie sposób w jednym artykule opisać wszystkich kolorów ścian, jakie można wybrać. Jednak te trzy grupy barw mieszczą w sobie większość z nich. To, jaki kolor ścian do salonu wybierzesz ma niebagatelny wpływ nie tylko na całą aranżację pokoju, ale przede wszystkim na samopoczucie Twoje i pozostałych domowników. Dlatego zanim kupisz puszkę i sięgniesz po wałek, dobrze przemyśl sprawę. Przejrzyj wiele zdjęć z pomieszczeń w interesującym Cię kolorze, korzystaj z próbek, dopytuj o opinie specjalistów, choćby tych, oferujących pomoc w sklepach. I nie bój się eksperymentować – raz pomalowana ściana może być pomalowana ponownie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*