Farby do ścian – w jaki sposób odmienić wnętrze swojego mieszkania?

Nowa warstwa farby do ścian może zdziałać cuda w każdym pomieszczeniu. Niezależnie od tego, czy chcesz całkowicie odmienić oblicze mieszkania, czy przeprowadzić tylko niewielkie zmiany – malowanie to jeden z najlepszych sposobów na odświeżenie aranżacji. Sprawdź, co zrobić, aby wybrać odpowiednią farbę do każdego pomieszczenia.

Uwzględnij wszystkie detale pokoju

Zastanów się nad jego kształtem i rozmiarem. Jaśniejszy kolor może sprawić, że mały pokój będzie bardziej przestronny, a ciemniejsze barwy wprowadzą do wnętrza przytulny klimat. Pomyśl o wszystkich szczegółach swojej aranżacji. Co jest atrakcyjne, a co nie? Różne intensywności oraz odcienie uzupełniają architekturę i wyposażenie. Pamiętaj, że farba do ścian może podkreślić cechy pomieszczenia lub je ukryć. Ważne jest również funkcja danego wnętrza. Czy głównym przeznaczeniem pokoju będzie jedzenie, spanie, praca, rozrywka czy coś zupełnie innego? Dla przykładu – ciepła barwa w salonie lub pokoju rodzinnym stworzy bardziej komfortową, zachęcającą do rozmów atmosferę niż chłodniejszy kolor.

Wybierz ulubiony kolor

Nie bój się malować odważnie i jasno. Jeśli twój pokój jest nieumeblowany, żywy kolor może go wypełnić, aż do momentu, w którym wstawisz do niego wyposażenie. Kolor farby do ścian powinien odzwierciedlać Twój nastrój i osobowość. Jakie są Twoje ulubione barwy? Jeśli masz problem z wyborem koloru, zajrzyj do swojej szafy. Odcienie, które lubisz nosić, to te, które sprawiają, że czujesz się dobrze. Żyj w barwach, które kochasz. Jeśli pracujesz z już umeblowanym pokojem, skup się na ulubionym kolorze tkaniny, dziele sztuki, meblach lub innym przedmiocie, który może być doskonałą inspiracją podczas wyboru farby.

Zdecyduj się na odpowiednie wykończenie

Przed wyborem farby do ścian zastanów się również, gdzie pokój znajduje się w stosunku do innych pomieszczeń. Czy jest to obszar o dużym czy małym natężeniu ruchu? Co chcesz zaakcentować? Właściwe wykończenie może zrobić ogromną różnicę. Farba klasyczna najlepiej nadaje się do sufitów, obszarów, w których mogą być widoczne niedoskonałości podłoża i wszędzie tam, gdzie pożądana jest stłumiona, antyrefleksyjna powierzchnia. Farba satynowa jest łatwiejsza do czyszczenia. Świetnie sprawdza się w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak korytarze, łazienki, sypialnie i pokoje zabaw. W przypadku kuchni i łazienek doskonałym pomysłem będzie półpołysk lub połysk. To wykończenie doskonale się prezentuje, ale musisz pamiętać, że im wyższy połysk, tym mocniej podkreśla wszelkie niedoskonałości powierzchni.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*