Golenie koni – wszystko co musisz wiedzieć!

Wielu z was pewnie zastanawia się nad ogoleniem swojego pupila. Jednak za oknami robi się coraz chłodniej i warto wziąć pod uwagę kilka czynników, o których mowa jest niżej. Jest to kluczowe, aby zadbać o bezpieczeństwo oraz komfort naszego konia.

Konie zazwyczaj naturalnie dostosowują się do warunków pogodowych. Wraz ze zmianą pory roku albo obrastają gęstą sierścią, albo ją gubią. Długie zimowe futro idealnie ochroni je przed mrozem oraz wilgocią w naturalnych warunkach. Natomiast jeżeli Twój pupil żyje w ogrzewanej stajni, a w sezonie jesienno-zimowym jest nadal utrzymywany w intensywnym treningu, można zastanowić się na ogolenie go na sezon zimowy.

Temperatura w stajni i na hali

Powinniśmy wiedzieć, że optymalna temperatura w stajni dla koni wynosi około 10 stopni celsjusza. Jeśli możecie zapewnić taką stałą temperaturę swojemu pupilowi, niezależnie od tego czy jest zimno na zewnątrz, możecie śmiało golić konia. Po goleniu należy postawić go w derce. Grubość derki należy ustalić biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne jakie panują aktualnie na zewnątrz. Wiele koni nie korzystają również już z pastwisk w zimowym sezonie. Nie mają więc one okazji, aby skorzystać z naturalnej ochrony, jaką zapewnia im zimowa sierść. Dodatkowo pozbycie się grubej oraz długiej sierści ułatwi nam czyszczenie oraz pielęgnację konia. Pamiętajmy, że golenie konia nie wyklucza wypuszczania go na padok. Należy wtedy pamiętać o odpowiedniej derce oraz odpowiednio dobrać typ strzyżenia.

Zimowe warunki

Ostatnio zimy bywają dosyć łagodne, dlatego warto to również wziąć pod uwagę. Jeżeli nie ogolicie swojego konia na zimę, to podczas treningu może się on mocno pocić. Ryzyko przeziębienia konia może być mniejsze, jeżeli będzie on ogolony. W ten sposób nie będzie się mocno pocił, a od razu po treningu możecie założyć mu derkę. Jeśli koń będzie po każdym treningu mokry i założymy mu derkę, to zwiększamy szansę na jego przeziębienie.

Czy wasz koń da się ogolić?

Jest to również bardzo ważny czynnik. Większość zwierząt raczej nie ma problemu z podstawowym goleniem bez nóg oraz głowy. Inaczej może to wyglądać, jeżeli w przeszłości koń miał złe doświadczenia z tym związane. Bardzo ważne jest więc, aby pierwsze golenie zrobiła osoba, która po prostu się na tym zna i posiada profesjonalny sprzęt. Koń może się zacząć bać golarki, jeżeli doświadczy zacięć czy golenia tępym ostrzem.

Jedno golenie na sezon również nie wystarczy, więc warto rozplanować je z wyprzedzeniem. Golenie warto rozpocząć na początku jesieni. To właśnie wtedy zwierzęta zaczynają zapuszczać sierść. Futro zazwyczaj odrasta w przeciągu 5 do 6 tygodni. Warto więc drugie golenie powtórzyć w grudniu. Ostatnie możemy zaplanować na luty. Warto jednak pamiętać, że nie jest to ostatni dzwonek na golenie konia. Coraz więcej osób decyduje się na golenie koni również na wiosnę. Przy krótkiej sierści o wiele łatwiej można monitorować stan skóry konia, kleszcze czy jakieś drobne skaleczenia. Sprawdź ofertę tego sklepu jeździeckiego: https://horseshoe.pl

Podsumowując

Jeżeli macie więc ochotę ogolić swojego konia możecie bez problemu wziąć się za robotę. Należy jednak pamiętać o odpowiednim derkowaniu oraz profesjonalnym końskim fryzjerze. Dzięki temu zapewnicie komfortowe warunki swojego pupilowi oraz bezpieczeństwo przy goleniu. Warto również rozplanować sobie odpowiednio golenie konia. Jedna sesja niestety nie wystarczy, więc trzeba się przygotować na kilka podejść w ciągu sezonu zimowego.

Avatar

O Artykuł zewnętrzny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*