Jak pielęgnować magnolie?

Magnolia jest wyjątkowym krzewem liściastym mającym piękne, charakterystyczne różowe kwiaty. Magnolie to także drzewa mające okazałe pędy, które mogą osiągać nawet do 4 metrów wysokości. Magnolia rośnie bardzo powoli, niemniej jednak zdecydowanie wynagradza nam to w późniejszych etapach, zachwycając swoim wyglądem. Pierwsze pąki najprawdopodobniej będziemy mogli podziwiać już w drugim roku po posadzeniu, na przełomie kwietnia i maja. Należy pamiętać, iż nie wszystkie odmiany magnolli będą nadawały się do uprawiania w naszym kraju, niemniej jednak kwitną tak samo okazale, jak te dziko rosnące w Azji Wschodniej, jak również w Ameryce Południowej i Północnej.

Magnolia sadzonki

Na rynku dostępne są nie tylko sadzonki magnolii mające bryłę korzeniową, ale i sadzonki doniczkowe. Najlepiej nabywać rośliny umieszczone w pojemnikach, gdyż możliwie jest ich posadzenie w dowolnym momencie. Ponadto szybciej się przyjmują, gdyż ich system korzeniowy nie jest narażony na przesuszenie czy złamanie.

Gdzie najlepiej posadzić sadzonki?

Większość gatunków nie ma nazbyt dużych wymagań, tylko nieliczne odmiany są dosyć delikatne. Zarówno magnolia drzewo, jak i magnolia krzewy będą rosnąć najlepiej na glebach przepuszczalnych i próchnicznych. Odmiany mające sezonowe liście, wymagają gleby obojętnej, kwaśnej albo lekkiej, zaś odmiany o liściach zimozielonych potrzebują cięższej gleby z zasadowym odczynem. Magnolie tolerują także gleby zawierające śladowe ilości wapnia. Krzew magnolii wymagać będzie dobrze nasłonecznionego, zacisznego i osłoniętego od wiatru miejsca. Nie lubi zacienionych miejsc, na których słabo kwitnie i rośnie, nie ukazując tym samym pełni własnych możliwości.

Magnolie mają wrażliwe na uszkodzenia i dosyć kruche korzenie. Jeśli zimą panują duże mrozy, mogą one przemarzać, niemniej jednak na wiosnę roślina ta potrafi zregenerować swoje korzenie. Poza tym jej system korzeniowy jest bardzo płytki, zatem niezalecane będzie przesadzanie magnolii z miejsca, gdzie została posadzona. Warto przemyśleć kwestię miejsca, tak żeby mogła mieć właściwą ilość przestrzeni potrzebną do wzrostu.

Kiedy sadzić sadzonki?

Magnolie mające bryłę korzeniową możemy sadzić wiosną, na przełomie marca i kwietnia, jak również z początkiem lata. Najlepszy czas to wiosna, gdyż roślina ma wówczas cały sezon na przyjęcie się w danym miejscu. Natomiast magnolie w pojemnikach możemy sadzić od początku kwietnia do jesieni, niemniej jednak nie później, ponieważ rośliny muszą mieć czas na dobre ukorzenienie zanim pojawią się pierwsze jesienne przymrozki. Zwykle przyjmowana jest reguła, iż gatunki mające zimozielone liście sadzone są na przedwiośniu, na przełomie lutego i marca, zaś gatunki mające opadające liście na zimę, należy posadzić jesienią, na przełomie października i listopada.

Drzewo magnolia – jak zabezpieczyć przed zimą?

Zarówno drzewa, jak i krzewy magnolii odporne są na działanie niskiej temperatury, niemniej jednak celem zapewnienia im dodatkowej ochrony, warto będzie zabezpieczyć je przed niską temperaturą. Praktycznie większość spośród roślin na zimę traci sporą ilość wody, zatem przy pomocy ściółkowania możemy uchronić system korzeniowy przed zbytnim przemarznięciem. Następny zabieg pielęgnacyjny to okrycie całości korony krzewu, np. z wykorzystaniem gałęzi roślin iglastych. Jeżeli wszelkie zasady pielęgnacyjne zostaną zachowane, wówczas roślina powinna rozwijać się bez żadnych problemów. Jak każda roślina, magnolia narażona jest także na działanie szkodników i choroby związane z pojawieniem się grzybów czy bakterii, dlatego należy zadbać o odpowiedni skład gleby.

Przycinanie magnolii

W przypadku magnolii nie jest wymagane regularne przycinanie, żeby móc zachwiać właściwy pokrój i wzrost. Wybujałe pędy powinno się przycinać o połowę, tuż nad poziome zdrowych pąków albo nad właściwe rozwijającym się rozgałęzieniem. Cięcie magnolii powinno być wykonywane wówczas, kiedy pędy były uszkodzone w wyniku działania wiatru. Drewno wymienionych roślin jest bardzo kruche i niestety nierzadko ulega uszkodzeniu. Magnolię najlepiej będzie przycinać w maju, kiedy jest całkowicie ulistniona i nie wydziela soków.

Magnolia cena 

Magnolie dostępne są w różnorodnych cenach, które zależą przede wszystkim od wysokości sadzonki, jak również od tego, czy chcemy zakupić parasolowate, tulipanowej, czy wielkokwiatowe magnolie. Sklep ogrodniczy Podkarpackie Sady posiada w swojej ofercie magnolie w różnym zakresie cenowym. Może to być na przykład odmiana magnolia Gwiaździsta za ok. 30 złotych, której sadzonki mają wysokość 30-40 cm. Droższym rozwiązaniem jest magnolia Golden Dream za ok.60 zł , której sadzonki osiągają wysokość ok. 60 cm. Do najdroższych odmian, możemy zaliczyć magnolię Genie za cenę ok. 100 zł i mającą wysokość ok. 60 cm. Warto również wspomnieć o magnolii Blue Opal, której kwiaty po rozwinięciu mają żółto-zieloną barwę. Jest też najbardziej odporną na działanie niskiej temperatury spośród wszystkich odmian. Sadzonki tej odmiany mające wysokość 60-70 cm to już koszt ponad 100 zł.

Źródło: https://tajemniczyogrod.org.pl/przywrotnik-ostroklapowy-idealna-ozdoba-ogrodow.html

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*