Jak pielęgnować skórę atopową?

Codzienna pielęgnacja włosów, cery i skóry zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Szczególnie trudna i uciążliwa w pielęgnacji może się okazać skóra atopowa, czyli skóra skłonna do podrażnień, uszkodzeń. Osoby ze skóra atopową skarżę się na swędzenia, spierzchnięcia, suchą, przesuszoną skórę.

Atopowe zapalenie skóry zależy od wielu czynników, między innymi od genetyki, klimatu oraz płci. Kobiet niestety są bardziej podatne na atopowe zapalenie skóry, aniżeli płeć męska. Niemniej, priorytetem każdej kobiety jest ładny wygląd, zdrowa i czysta skóra. Chociaż jesienią i zimą skóra atopowa sprawia najwięcej kłopotów, prawidłowej pielęgnacji można się nauczyć. Dzięki temu, że będziemy odpowiednio dbać o skórę, możemy ją uchronić przed kolejnymi zniszczeniami, podrażnieniami, przesuszeniem, jak również zminimalizować dojmujące objawy atopowego zapalenia skóry. Jak to zrobić? Okazuje się, że możemy zrobić wiele.

O czym pamiętać podczas kąpieli?

Zabiegi pielęgnacyjne wykonujemy najczęściej podczas kąpieli – siedząc w wannie najczęściej wykonujemy peelingi, czy maseczki. Stosowanie różnego rodzaju kremów także odbywa się w łazience – po kąpieli, gdy skóra jest czysta, sucha, przygotowana na dalsze etapy pielęgnacyjne. Jeśli zaś chodzi o skórę atopową – musimy się pogodzić z tym, ze nie możemy długo przesiadywać w wannie, chociaż na pewno bardzo nas to odpręża. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej wybierzmy krótki prysznic, zamiast długiej, relaksującej kąpieli. Dlaczego dla bezpieczeństwa?

Otóż przy długiej kąpieli skora staje się przesuszona, co przyczynia się do odwodnienia, pierzchnięcia, a wszystko to nie jest sojusznikiem skóry atopowej. Każdy dermatolog zaleci, by prysznic trwał nie dłużej niż 5-10 minut, a woda byłą utrzymana najlepiej w temperaturze ciała, czyli około trzydziestu siedmiu stopni Celsjusza. Ważne jest nie tylko to, jak długo bierzemy prysznic, ale też w jaki sposób. Przy skórze atopowej warto zrezygnować z mydła, na rzecz żelu pod prysznic. Żel oczyszcza bowiem skórę, dodatkowo delikatnie nawilża. Warto wybrać także żel, który łagodzi podrażnienia, wspierają barierę ochronną skóry.

W jaki sposób nawilżać skórę atopową?

Nawilżające żele pod prysznic nie wystarczą skórze atopowej. Tuż po prysznicu, należy użyć kosmetyku nawilżającego. Ważne jest, by użyć go wtedy, gdy skóra nie jest jeszcze do końca sucha. Natomiast w codziennej pielęgnacji skóry skłonnej do atopowego zapalenia skóry, warto zwrócić uwagę na emolienty.

Mają one za zadanie regenerować uszkodzoną skórę, intensywnie nawilżać, a dodatkowo łagodzić swędzenie. Substancje przeciwświądowe, czy antybakteryjne są istotne, w składzie balsamów czy kremów, których używamy na co dzień. Są to na przykład anestezyna czy enoksolon. Oprócz substancji przeciwświądowych, ważne są też składniki nawilżające, do których należy na przykład mocznik, gliceryna, alantoina czy sorbitol. Wystrzegajmy się za to składników zapachowych, ponieważ mogą one pogorszyć stan naszej skóry, a nawet uczulać.

Avatar

O

Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

Avatar
Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*