Jak pomóc dziecku w nauce liter i czytania?

Znajomość liter i umiejętność czytania jest niezbędna w życiu każdego człowieka. Dowiedz się jak pomóc dziecku w nauce liter oraz czytania.

Umiejętność czytania to jedna z tych zdolności, która otwiera przed dzieckiem cały ocean nowych możliwości. Zanim jednak maluch będzie w stanie przeczytać pełne zdanie musi poznać wszystkie literki. W tym poradniku skoncentrujemy się na tym, kiedy powinno się zacząć naukę liter oraz w jaki sposób ułatwić ją dziecku.

Kiedy rozpocząć naukę liter?

Każde dziecko jest inne i rozwija się w zupełnie różnym tempie. To, że syn koleżanki już od trzeciego roku życia potrafi pięknie czytać nie znaczy, że wasza pociecha też musi nabyć tę umiejętność w tym samym okresie. Należy bacznie obserwować dziecko i wychwycić moment, kiedy maluch będzie gotowy przystąpić do nauki literek. Jako pewien punkt odniesienia można przyjąć, że dzieci w wieku dwóch lat będą już gotowe do zapoznania się z literkami, jeżeli ich nauka będzie angażująca i atrakcyjna. Jednym słowem mówimy o nauce poprzez zabawę.

Najlepszą metodą będzie wplatanie w codzienne czynności zabaw, które w jakiś sposób pomogą maluchowi zapoznać się z literkami. Malowanie kredą na spacerze kształtów liter czy też obiad z makaronem w kształcie literek pozwolą dziecku oswoić się z alfabetem.

Nie ma też co ukrywać, iż nauka alfabetu to nie sprint, ale maraton. Nie ma co liczyć, że dziecko już po paru dniach przyswoi sobie wszystkie literki. Jako rodzić należy więc uzbroić się w cierpliwość i do nauczania dziecka podchodzić z dużą systematycznością. Zachęcaj dziecko cały czas do przyswajania sobie alfabetu, nie dając mu powodów do zrażenia się do nauki.

Jak uczyć malucha liter poprzez zabawę?

W ostatnich dziesięcioleciach proces nauczania dzieci przeszedł bardzo poważną ewolucję. W zapomnienie odeszły czasy, gdy dzieci musiały godzinami ślęczeć nad książeczkami z literkami. Dzięki rozwojowi technologii istnieje bardzo wiele zabawek i produktów, które wspierają naukę czytania. Co ważne można je bez problemu dopasować do preferencji malucha, tak aby przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością.

Należy nadmienić, że do nauki liter warto wykorzystać każdą nadarzającą się okazję. Będąc na spacerze można prosić, aby maluch odczytywał literki z szyldów czy też bilbordów. Bawiąc się na dworze, można zaproponować by dziecko ułożyło z kamyczków lub liści kształt danej litery. Możliwości są praktycznie nieskończone i jedyne co Was ogranicza to wyobraźnia.

Jeżeli dziecko będzie już wstępnie zaznajomione z literkami dobrze będzie zainwestować w elementarz oraz inne zabawki wspomagające proces nauki pisania i czytania. Różnego rodzaju gry typu ,,memory” uczą malucha dopasowania grafiki do danej litery lub słowa.

Znakomicie sprawdzą się również tablice magnetyczne i kredowe, z których dziecko będzie mogło korzystać w domu. Tablice dla dzieci nie tylko wspierają naukę pisania i czytania, lecz pozwalają dodatkowo zaznajomić dziecko ze szkolną rzeczywistością, gdy pójdzie do pierwszej klasy.

Jak efektywnie uczyć dziecko liter?

Wspominaliśmy wcześniej, że najbardziej efektywna metoda nauki to nauka poprzez zabawę. W jaki sposób można zatem uczyć malucha literek poprzez zabawę? Otóż sposobów jest mnóstwo i ogranicza was praktycznie tylko wasza kreatywność. Literki wraz z dzieckiem można układać z puzzli, klocków czy też rysować je kredą na chodniku podczas wspólnych spacerów. Można skorzystać do tego celu z dedykowanych zabawek do nauki liter i czytania (o części z nich wspominaliśmy we wcześniejszej części artykułu).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*