Jak radzić sobie z trudnymi chwilami w związku

Trudne chwile zdarzają się w każdym związku. Wbrew pozorom, jest to dla nas dobra informacja. Po co być razem, jeśli nie ma problemów? Sprzeczki, przeciwności losu muszą się pojawiać, żeby związek miał sens, przechodził próby, stawał się coraz mocniejszy, dojrzalszy.

Czy związek Romea i Julii byłby tak piękny i uniwersalny, ponadczasowy, gdyby nie rozwijał się w takich okolicznościach? Z pewnością nie. Ponadto, każdy problem w związku da się jakoś rozwiązać. Przebieg związku zależy wyłącznie od dwóch osób, które ten związek tworzą.

Co zrobić, by bezboleśnie wytrzeć kurz nawet z długoletniego związku?

Kryzysy dopadają głównie pary, które znają się bardzo długo. Gdy problemy pojawiają się w pierwszym tygodniu relacji – to nie wróży dobrze. Aczkolwiek, jeśli ludzie są ze sobą już długo, sporadyczne kłótnie są wręcz nieuniknione. Jednak warto spojrzeć na to z innej strony – dzięki kłótniom możemy się na chwilę zatrzymać i zastanowić się nad relacją, zaplanować rozwiązanie, nauczyć się prowadzić rozmowę, wypracowanie kompromisu. Ponadto, po każdej kłótni związek jest silniejszy. Jak radzić sobie z trudnymi chwilami? Przede wszystkim zrozumieć źródło kłótni.

Często kłócimy się z tego powodu, że jesteśmy rozdrażnieni, przepracowani, zestresowani, zmęczeni – wówczas nawet drobnostka może być dla nas irytująca i być powodem do kłótni. Co wtedy robić? Powstrzymać się od złośliwych tekstów, chamstwa. Odprężyć się – partner na pewno chętnie nam w tym pomoże. Nieocenioną wartość ma także przytulenie. Czasem nawet nie trzeba się odzywać, by poczuć bliskość drugiej osoby, bezpieczeństwo, czułość i miłość. Przytulenie może być niezwykłą terapią dla związku, ponieważ tylko z wyjątkową osobą można swobodnie spędzić czas milcząc. Aby uniknąć trudnych momentów w związku, warto doceniać swojego partnera. Gratulować mu sukcesu, nie być zazdrosnym, prawić komplementy. Należy być przede wszystkim najlepszym przyjacielem ukochanej osoby.

Kłótnie – jak już uzgodniliśmy – są w związku potrzebne, ale można wiele zrobić, by wielu z nich uniknąć. Znamy naszego partnera więc na pewno wiemy – co sprawia mu przyjemność, czego nie lubi, czym się interesuje, jaki prezent chciałby dostać. Jeśli będziemy o tym pamiętać, ukochana osoba na pewno nam się odwdzięczy, relacja się zacieśni i nie będziemy przy każdej kłótni obawiać się o rozpad związku.

Co sprawia, że w związku są problemy?

Aby związek był udany, niezbędne jest istnienie kilku elementów. Najważniejszym fundamentem jest zaufanie. Bez niego żadna relacja nie przetrwa długo. Brak zaufania jest przyczyną do wielu nieporozumień, zdrad, zazdrości. Wszystko to jest męczące i tworzy się koło: męczy nas brak zaufania, potem związek, a potem sama osoba, która razem z nami idzie przez życie. Wówczas przychodzi czas na rozstanie. Co jeszcze rujnuje związek? Na pewno brak akceptacji, tolerancji. Powinniśmy pozwolić partnerowi na bycie sobą. Dzielimy ze sobą życie, ale nie musimy dzielić ze sobą wszystkich pasji. Każdy powinien mieć swoją przestrzeń, chwile intymności.

Avatar

O

Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

Avatar
Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

1 Komentarz

  1. Powiem tak: kłótnie w związku to jest normalna rzecz. Istotne jest jak często się pojawiają i jak szybko się godzimy. Myślę, że wmmiłości chodzi o to, że uczucie do drugiego człowieka jest silne mimo wszystko, nawet mimo nieporozumień. To powoduje, że po kłótni dwoje ludzi chce się godzić. Czasem kobieta pierwsza, czasem mężczyzna. Ważne jest, by w ogóle się pogodzić i rozmawiać, dużo rozmawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*