Kinkiety łazienkowe – sposób na doświetlenie tego pomieszczenia

Brak odpowiedniego oświetlenia w łazience to duży dyskomfort. Zbyt słabe światło punktowe (lub jego brak) to częste wpadki w postaci zbyt grubo nałożonego make-upu, nierównomiernie rozprowadzonego różu, zacięć przy goleniu. Z kolei zbyt intensywne górne oświetlenie pozbawia łazienkę niezbędnej intymności i relaksu. Tym problemom można łatwo zaradzić montując w łazience kinkiety.

Najczęściej wykorzystywanym miejscem na kinkiety są wolne przestrzenie przy lustrze, co pozwala doświetlić strefę przy umywalce. Takie rozwiązanie sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych łazienkach. Istotne jest, by kinkiety były zamontowane symetrycznie z obu stron. Zalecana odległość od lustra to ok. 75 cm, odległość od podłogi. – Światło żarówek nie powinno oślepiać oczu i zniekształcać odcienia skóry. Dobrze sprawdza się też jedna, dłuższa lampa ścienna montowana nad lustrem. – dodaje ekspert ze sklepu lampy.pl.

Czasami kinkiety są sprzedawane w komplecie z lustrami. Tu warto wcześniej sprawdzić, czy w razie usterki, bądź uszkodzenia będzie można kinkiet wymienić na nowy, bądź znaleźć na jego miejsce podobny nie demontując całości.

Kinkiety łazienkowe – bogaty wybór w różnych cenach

Jeśli chodzi o stylistykę i ceny, to oferta na kinkiety łazienkowe jest bardzo różnorodna. W sprzedaży są zarówno klasyczne kinkiety łazienkowe, jak i bardzo eleganckie lampy ścienne wykonane np.: z satynowanego szkła i matowego niklu. Sposób montażu również łatwo dostosować do wymagań i potrzeb konkretnej łazienki. Najczęściej kinkiety łazienkowe są mocowane do ściany, ale można również kupić praktyczne lampy z klamrą zaciskową.

Kinkiety łazienkowe – parametry techniczne

W większych łazienkach kinkiety są często wykorzystywane jako dodatkowe źródło światła nie tylko obok lustra, które tworzy nastrój odprężenia i relaksu w czasie kąpieli. Tu warto zwrócić uwagę na właściwości ochronne. Montaż kinkietów w pobliżu kranów, wanny czy prysznica nie może narażać osoby korzystającej z łazienki na porażenie prądem. Zaleca się, by lampy były mocowane powyżej 2,25 metra i w odległości większej niż 60 cm źródła wilgoci. Współczynnik ochrony przed wilgocią określa symbol IPX4. Lampy z tym oznaczeniem są przeznaczone do pierwszej strefy styczności ze źródłem wody. Jeśli odległość jest większa wystarczy wskaźnik IPX5 lub IPX7.

Przy lustrach najlepiej jest montować żarówki o chłodnej barwie światła powyżej 5000 K. Takie oświetlenie jest miłe w odbiorze, twarz wygląda w nim naturalnie, a jednocześnie jest na tyle precyzyjne, że można bez problemu wykonać w łazience wszystkie zabiegi higieniczne wymagające większej precyzji i gruntownie ją posprzątać. Jeśli kinkiety są montowane jako dodatkowe oświetlenie nastrojowe wystarczą świetlówki o ciepłej barwie poniżej 3000 K. Praktycznym rozwiązaniem są kinkiety do łazienki ze ściemniaczem, bo w zależności od potrzeb pozwalają szybko zmniejszyć lub zwiększyć intensywność światła.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*