Kolagen do picia – dla zdowych i sprawych stawów

Nadwaga, stres, a także codzienne obciążenia to tylko niektóre z czynników, które wpływają niekorzystnie na zdrowie naszego układu mięśniowo-szkieletowego. W związku z tym, że nasze stawy każdego dnia narażone są na różnego rodzaju przeciążenia, to aby wspomóc ich prawidłowe funkcjonowanie, powinniśmy każdego dnia dostarczać im niezbędne substancje takie jak np. kolagen. Czym jednak jest wspomniana substancja, w jaki sposób wpływa ona na nasze stawy i kto w szczególności powinien po nią sięgać?

Czym jest kolagen i jaką rolę pełni w naszym organizmie?

Kolagen to element naszej tkanki łącznej i spoiwo, które łączy komórki chrząstek, kości oraz skóry. Pomimo tego, iż jest on produkowany przez nasz organizm, to jednak jego ilość wraz z wiekiem zaczyna spadać, przez co musimy dostarczać go z zewnątrz. Jeśli w naszym organizmie znajduje się odpowiednia ilość kolagenu, to wówczas nasza skóra jest napięta, naczynia krwionośne zachowują swoją elastyczność, rany bardzo szybko się goją i co najważniejsze nasze stawy funkcjonują w prawidłowy sposób i nie odczuwamy żadnych dolegliwości bólowych.

Jak kolagen wpływa na nasze stawy?

Zmniejszona ilość kolagenu w naszym organizmie objawia się sztywnością oraz tzw. strzelającymi stawami. Niestety wraz z wiekiem ilość kolagenu zaczyna stopniowo się zmniejszać, w związku z czym nasze ścięgna i więzadła znacznie gorzej się poruszają, co prowadzi niestety do pojawienia się obrzęków oraz sztywności naszych stawów. W takiej sytuacji powinniśmy rozważyć suplementację tego składnika w szczególności wtedy, gdy zaczynamy odczuwać dolegliwości bólowe. Kolagen tworzy bowiem żelową strukturę w naszej torebce stawowej, dzięki czemu możemy poruszać się bez odczuwania jakiegokolwiek bólu. Dba zatem zarówno o elastyczność, jak i odporność naszych chrząstek. Decydując się na suplementację wspomnianej substancji, musimy pamiętać o tym, wybierać wyłącznie dobry jakościowo kolagen, ponieważ tylko taki w odpowiedni sposób pomoże zminimalizować bolesne objawy jego ubytku. Kolagen możemy obecnie zakupić w różnej formie, jednak dosyć dużą popularnością w ostatnim czasie zaczął cieszyć się kolagen przeznaczony do picia, który powoli zaczyna wypierać z rynku kolagen mający postać tabletek do łykania.

Właściwości i zastosowanie kolagenu do picia

Kolagen do picia może mieć formę nie tylko płynu, ale również proszku, który przed spożyciem należy rozpuścić w odpowiedniej ilości wody. Jeśli chodzi o jego właściwości, to pomaga on wypełnić przestrzenie między komórkami, a także zapewnia wytrzymałość mechaniczną naszych tkanek pod względem elastyczności, twardości, sztywności oraz sprężystości. Oprócz tego wspomniana substancja wspomaga proces gojenia się ran, a także zrastania się kości po złamaniach. Umożliwia ponadto lepsze wchłanianie składników mineralnych, przyczyniając się tym samym do zwiększania gęstości naszych kości.

Kto powinien rozważyć suplementację kolagenem?

Suplementacja kolagenu polecana jest w szczególności tym osobom, u których w wyniku starzenia się organizmu doszło do zmniejszenia produkcji kolagenu w naturalny sposób. Produkcja wspomnianej substancji zaczyna maleć już po osiągnięciu 25 roku życia, a zanika zupełnie około 60 roku życia. Z tego też względu kolagen warto zacząć suplementować już we wczesnych latach swojego życia w celach profilaktycznych, a także w wieku około 50-60 lat, aby w skuteczny sposób utrzymać jego pewien poziom w organizmie, zmniejszając tym samym dolegliwości bólowe w obrębie stawów.

Avatar

O Artykuł zewnętrzny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*