Nie takie kurzajki straszne, czyli co warto o nich wiedzieć

Kurzajki – problem uciążliwy, choć niegroźny. Żeby móc się z nimi skutecznie rozprawić, warto dowiedzieć się o nich co nieco. W jaki sposób powstają, kto znajduje się w grupie ryzyka i co robić, gdy już się pojawią? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Kurzajki – jak powstają?

Kurzajki, zwane także fachowo brodawkami wirusowymi, to niewielkie naroślą pojawiające się na skórze lub błonie śluzowej. Są wywołane przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV – to dosyć powszechny problem występujący u ludzi na całym świecie, może dotyczyć nawet 10% populacji. Pojawienie się kurzajek nie jest poprzedzone żadnymi objawami, a wirus może rozwijać się dzięki temu nawet przez kilka miesięcy. Brodawki mogą występować pojedynczo lub w większych skupiskach.

Jak rozpoznać kurzajki?

W jaki sposób rozpoznać kurzajki? Mają one formę niewielkich twardych narośli o szorstkiej i nierównej powierzchni. Często występują na nich czarne kropki – oznaczają punkcikowate krwawienie. Możemy wyróżnić kilka rodzajów brodawek wirusowych:

  • Brodawki skórne – występują głównie u dzieci i młodzieży, pojawiają się na dłoniach oraz stopach,
  • Brodawki podeszwowe – występują na podeszwach stóp,
  • Brodawki okołopaznokciowe – pojawiają się w okolicy paznokcia lub pod nim.

Skąd te kurzajki?

Na występowanie brodawek na skórze wpływają zazwyczaj czynniki ryzyka. Jedną z przyczyn występowania kurzajek może być obniżona sprawność układu odpornościowego. Może to wynikać np. z leczenia lub wrodzonego osłabienia organizmu. Do pojawienia się infekcji mogą przyczynić się także niewielkie ranki i uszkodzenia skóry. Brodawki skórne znacznie częściej pojawiają się u dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Ryzyko zarażenia występuje również w miejscach ogólnodostępnych – na siłowniach, basenach, szatniach itp.

Metody leczenia kurzajek

W jaki sposób radzić sobie z kurzajkami? W wielu przypadkach mogą one ustąpić samodzielnie, istnieją jednak sposoby, by im skutecznie zapobiegać. Możemy przy tym korzystać z metod klinicznych lub domowych, stosując np. preparat na kurzajki.

Jak leczyć kurzajki?

  • Kriochirurgia – metoda usuwania brodawek za pomocą ciekłego azotu. Zabieg przeprowadza się zazwyczaj w salonie kosmetycznym, ale można go również wykonać w domu, stosując preparat na kurzajki.
  • Preparaty z kwasem salicylowym, mocznikiem i kwasem mlekowym – do stosowania na w pełni rozwinięte kurzajki,
  • Leczenie laserowe – kurzajkę wypala się skoncentrowaną wiązką lasera C02. Czasem w miejscu brodawki może pozostawić niewielką bliznę.
Avatar

O Artykuł zewnętrzny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*