Leżąc w wannie patrzeć w… niebo

Dla jednych łazienka jest przybytkiem, w którym trzeba szybko się oporządzić i udać się do swoich spraw, inni wykorzystują to pomieszczenie do relaksacji i stonowania się. Toteż ci dbają o odpowiedni klimat łazienki, natomiast składa się na to wiele elementów, choć przede wszystkim odpowiedni design. Dochodzi do tego odpowiednia klimatyzacja, oświetlenie i nierzadko muzyka.

Nie zapominajmy o wannie

Takich osób, dla których łazienka to rodzaj świątyni dumania, jest coraz więcej, choć trzeba wiedzieć, że nie jest łatwo o relaksację, jeśli poprzestaniemy tylko na kabinie prysznicowej, zapominając o wannie. Bo jak z kabiny prysznicowej spojrzeć w niebo? Dużo łatwiej jest to zrobić leżąc w wannie. Ale skąd wziąć to niebo? Jak nad głową mamy tylko sufit.

Projektanci już dawno znaleźli i na to sposób. Pierwszy dotyczy nie tyle pomieszczenia łazienki, co bryły całego domu, gdzie na łazienkę przeznaczyli wypuszczony na zewnątrz, spłaszczony (nierzadko owalny patrząc z góry) element, który zamiast dachu i sufitu ma szybę. Czasem w kształcie sklepienia, czasem z regulowanym elementem zasłaniającym. I tak leżąc w wannie możemy skierować wzrok w niebo.

Nie tylko prawdziwe niebo może dawać głębię

Mimo to głębię (dla niektórych wcale nie mniejszą od widoku prawdziwego nieba) designerzy uzyskują na wiele innych sposobów, choćby przy pomocy przeróżnych podwieszanych w łazienkach sufitów i odpowiedniego oświetlenia wnętrza łazienki.

Najpopularniejszym sufitem podwieszanym jest wykonany z pyty gipsowej z zamontowanymi w niej lampkami, bowiem coraz bardziej doceniamy w łazience światło rozproszone, które nie daje niepotrzebnych refleksów na gładkich okładzinach i w lustrach. Sufit podwieszany może też stanowić płyta wisząca z subtelnym oświetleniem rozmieszczonym ponad nią. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie takiego sufitu nad samą wanną. Stosowane jest też oświetlenie łazienek z lampkami rozmieszczonymi nad prześwietlającą się płytą stanowiącą część sufitu podwieszanego.

Podobnie jak w przypadku podłóg łazienkowych również w projektowaniu sufitów już się stosuje techniki 3D. Zatem na suficie możemy zainstalować imitację gwiazdozbioru, albo widoków, które na ogół nam sprawiają przyjemność.

Coraz częściej konstruktywistyczny rytm łazienki, projektanci burzą dając na sufitach owalne przestrzenne kształty z lampkami na krawędziach lub w środku oraz o nowoczesny design takich elementów jak płytki przycisków wc.

Dla miłośników sztuki rozwiązaniem dającym dodatkową przyjemność w łazience mogą być ręczne malowidła, choćby freski, rozmieszczone na suficie. Spotkać można również w tym miejscu firmy przestrzenne. Dla osób bez kompleksów związanych ze swoim ciałem można polecić sufitowe lustro, tyle że powinno być ono dobrze zabezpieczone.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*