Moje dziecko boi się rówieśników – jak mu pomóc?

Niezadowolony chłopiec

Niektóre dzieci mają problemy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Takie problemy zwykle wynikają ze sposobu wychowania czy charakteru dziecka. Trudno jednoznacznie określić, co wpływa na akceptacje dziecka w grupie rówieśników.

Najczęściej problem nieakceptacji dotyka dzieci nieśmiałe, które mają problem z nawiązywaniem kontaktu. Zwykle trzymają się na uboczu i nie chcą integrować się z rówieśnikami. Z czasem inne dzieci zaczynają je wyśmiewać i szykanować. Często prześladowane są dzieci z biednych rodzin, ze względu na wygląd czy ubranie. Z reguły trudniej jest odnaleźć się w grupie dzieciom, które nie mają rodzeństwa i nie utrzymywały kontaktów z innymi dziećmi. Posiadanie rodzeństwa uczy przede wszystkim rozwiązywania konfliktów oraz jak osiągnąć kompromis.

Jakie są skutki

Negatywne stosunki z rówieśnikami niewątpliwie mogą znacząco wpłynąć na dorosłe życie. Ludzie, którzy w dzieciństwie nie byli akceptowani przez rówieśników maja poczucie niedopasowania społecznego oraz niskiej samooceny. Bardzo ważne jest wsparcie, jakie dziecko otrzymuje od rodziców, jednak nie może to zastąpić kontaktu z rówieśnikami, ponieważ w ten sposób dzieci budują poczucie własnej wartości.

W obecnych czasach dziecku trudno odnaleźć się w szkole, coraz więcej jest zachowań agresywnych ze strony rówieśników, szkoła staje się pewnego rodzaju obozem przetrwania. Czasami rodzice reagują przesadnie widząc, że dziecko nie ma wielu przyjaciół, czy nie jest popularne. Trzeba umieć obiektywnie ocenić czy jest to tylko przejaw indywidualności i charakteru dziecka czy poważny problem. Zdarzają się sytuacje, że dziecko ma poważny problem w nawiązywaniu kontaktów i należy podjąć pewne działania aby mu pomóc.

Pierwszym działaniem jakie należy podjąć jest szczera rozmowa z dzieckiem i próba ustalenia jak rzeczywiście wyglądają jego kontakty z innymi dziećmi. Dobrym pomysłem może okazać się wizyta u psychologa, który pomoże ustalić, z czego wynika problem i zaproponuje jakieś rozwiązanie. Czasami dzieci chcą się z kimś przyjaźnić jednak nie potrafią tego osiągnąć, jest to trudna sytuacja i negatywnie wpływa na zachowanie dziecka.

Jak pomóc dziecku

Należy pamiętać, że kontakt z innymi ludźmi jest społeczną potrzebą każdego człowieka. Poprzez kontakt z rówieśnikami dzieci uczą się jak funkcjonować w społeczeństwie, jest to niezbędna umiejętność. Należy jednak pamiętać, ze nie każde dziecko ma potrzebę wyróżniania się w grupie i zabiegania o względy kolegów.

Rodzice powinni zachęcać dziecko do nawiązywania kontaktu z rówieśnikami i pomagać mu, ale nie mogą ich do tego zmuszać, ponieważ takie działania wywiera zbyt dużą presje. Nie można też porównywać dziecka z rówieśnikami oraz starać się zrozumieć jego obawy. Akceptacja w grupie jest bardzo ważna.

Dziecko, które nie utrzymuje żadnych kontaktów z rówieśnikami czuje się samotne i niedowartościowane, nie wie jak zyskać akceptacje innych dzieci. W walce z tym problemem kluczową rolę odgrywają rodzice. Powinni budować u dziecka poczucie własnej wartości, podkreślając jego zalety i mocne strony. Uczyć wyrażania emocji oraz angażowania się w relacje z innymi.

Avatar

O

Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

Avatar
Jestem pasjonatką dosłownie wszystkiego co kobiece i chcę się dzielić swoją wiedzą w tym zakresie. Udzielam moim czytelniczkom różnego rodzaju porad na kwestie, które je interesują. Nierzadko poruszam także tematy tabu.

2 Komentarze

  1. Moja siostra w wieku ok. 2 lat również bała się swoich rówieśników. Wolała bawić się z dorosłymi, a jeśli już bawiła się z dzieciakami w swoim wieku to zawsze musiała bawić się również mama. Rozwiązaniem okazało się codzienne wychodzenie na ten sam plac zabaw i spotykanie się z rówieśnikami w tym samym miejscu, gdzie dziecko czuje się już bezpiecznie i zna je dokładnie każdy kąt. Teraz chodzi do przedszkola, nadal jest trochę wycofana i trochę dłużej zajmuje jej złapanie kontaktu niż innym dzieciom, ale radzi sobie bardzo dobrze i do przedzkola chce wracać, a to najważniejsze. Pozdrawiam.

  2. Popieram w 100% Ja właśnie byłam takim dzieckiem i wiem jak to później rzutuje na przyszłość – jest jeszcze gorzej z kontaktami nie tylko z rówieśnikami, ale ogólnie z ludźmi :/ Jest bardzo duży stres przy poznawaniu nowych osób, co utrudnia chociażby rozmowy o pracę itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*