Najlepsze bajki dla dzieci

Najpiękniejsze bajki dla dzieci to wbrew pozorom nie zawsze takie, gdzie wszystko jest beztroskie, a świat jest kolorowy, baśniowy i nie istnieją na nim żadne problemy. Czasem właśnie dzięki walce dobra ze złem (dobro oczywiście zawsze zwycięża), uczymy się najwięcej.

Dostrzegamy ponadczasowe wartości, które warto przekazać swojemu potomstwu od małego. Puszczanie mu kreskówek jest znakomitym pomysłem, ponieważ jest to swoista nauka poprzez zabawę. Dodatkowym urozmaiceniem ów nauki jest to, że oglądamy go z rodzicem – zawsze bowiem powinniśmy towarzyszyć maluchowi przed telewizorem.

Bajki wczoraj i dziś

Upodobania dzieci zmieniają się z wiekiem. Oferowane przez współczesną telewizję bajki znacząco odbiegają od tych, które były powszechne kilkanaście lat temu. Mimo wszystko nawet te nad wyraz infantylne bajki mają jakieś ciekawe przesłanie – dla dzieci właśnie ta infantylność w bajkach jest znaczącym atutem. Nie pozwalajmy dzieciom dorastać za szybko. Obecnie dość popularne są seriale typu ‘’H2O – wystarczy kropla’’ – który opowiada o przygodach przesympatycznych syrenek. Często słyszy się też o ‘’Violetcie’’. Serial ten może uświadomić dzieciom, że warto rozwijać swoje talenty, oraz że w każdym z nas jakiś talent drzemie. Sztuką życia jest go odkryć i rozwijać. Lubianą kilka lat temu bajką była kreskówka pt ‘’Bracia Koala’’. Tytułowi bracia lecieli nad swoim miejscem zamieszkania zastanawiając się, czy ktoś w okolicy nie potrzebuje. Bajka uczy bardzo ważnej rzeczy – aby nie być obojętnym na los innych i zawsze nieść im pomoc.

Jakie bajki będą znały dzieci w przyszłym stuleciu?

Są również bajki, które zna każde dziecko. Z pewnością należą do nich ‘’Kopciuszek’’, ‘’Królewna Śnieżka’’ i ‘’Kubuś Puchatek’’. Ta ostatnia uczy bezinteresownej pomocy, jak również istoty prawdziwej przyjaźni i tolerancji. Należy pamiętać, że każdy z bohaterów ‘’Kubusia Puchatka’’ był innym zwierzaczkiem, miał inny charakter, a mimo to wszyscy tworzyli pewną więź. Wiedzą, że mogą na siebie liczyć i są bardzo otwarci. Z kolei w ‘’Królewnie Śnieżce’’ dziecko styka się w bajce ze złem. Widzi wyraźnie, którzy bohaterowie są dobrzy, a którzy nie. Może im to w przyszłości pomóc rozpoznawać intencje poszczególnych ludzi oraz nauczyć tego, aby być w życiu ostrożnym i nie ufać zbyt szybko. Podobny podział charakterów jest przedstawiony w ‘’Kopciuszku’’. Dzięki temu jest to bajka bardzo wartościowa, która pokazuje, że za dobre uczynki będziemy nagrodzeni, zaś za złe poniesiemy stosowne konsekwencje. ‘’Kopciuszek’’ uczy też tego, aby wierzyć w marzenia i nigdy nie zapominać o tym, jakim się naprawdę jest. Kopciuszek konsekwentnie znosił złośliwości i przykre sytuacje, a na końcu jej wytrzymałość została nagrodzona – wzięła ślub z księciem, odnalazła miłość. ‘’Kopciuszek’’ to swoista przestroga przed tym, jak z pewnością Nie traktować innych ludzi. Ciekawą bajką, choć zdecydowanie bardziej współczesna, jest historia pięciu czarodziejek. Mowa tu oczywiście o kreskówce ‘’W.I.T.C.H’’. Nastolatki również walczyły ze złem, jak również tworzyły piękną przyjaźń – zawsze się wspierały, nie tylko w swych czarodziejskich działaniach, ale również codziennych problemach. Każda z przyjaciółek miała też miłosne doświadczenia, rozterki sercowe i dylematy tego typu. ‘’Witch’’ to zatem bajka nie tylko o walce dobra ze złem, przyjaźni, ale jest także o nastoletniej miłości.

Bajki, które były nam opowiadane przez mamy i babcie, z pewnością zasłużyły na miano ‘’najpiękniejszych’’. Mają w sobie magię, która nigdy nie wygaśnie i nadal będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie.

W przygotowaniu artykułu brał udział serwis http://www.kreskowki.info/

2 Komentarze

  1. Szkoda że telewizja nie puszcza już bajek typu Muminki. Uważam ze była to najsympatyczniejsza bajka, jaką kiedykolwiek oglądałam. Moje
    dziecko uwielbia tego typu
    bajki. Są bardzo sympatyczne a
    zarazem mądre.Nie ma w nich
    przemocy. Polecam każdej mamie takie właśnie bajki. Dla najmłodszych dzieci polecam stary i dobry Miś Uszatek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*