Jak nauczyć dzieci segregować śmieci?

Segregacja śmieci jest bardzo ważna w obecnych czasach. Właściwa klasyfikacja odpadów pomaga zapobiec rozpadowi śmieci oraz spalaniu ich na wysypiskach. Dzięki temu zmniejszany jest szkodliwy wpływ na otoczenie. Segregowania odpadów powinno uczyć się od najmłodszych lat, tak by wrzucanie do odpowiedniego kosza właściwego surowca weszło w nawyk. Jak więc nauczyć dziecko segregować śmieci? Jakich metod użyć, by nauka okazała się łatwa i przyjemna?

Nauka przez zabawę

Jeśli zależy nam, by dzieci szybko przyswoiły wiedzę z zakresu segregacji śmieci, nie ma nic prostszego, jak nauka przez zabawę, którą dzieci wprost uwielbiają. Zanim jednak przystąpimy do zabawy, musimy porozmawiać z maluchami o przyrodzie, wyjaśnić, czym w ogóle jest i na czym polega segregowanie odpadów, czym jest recykling itp. Taka krótka pogadanka będzie wstępem do dalszej nauki. Dziecko powinno nauczyć się także tego, jak rozróżniać odpady. W tym celu warto pozwolić dziecku samodzielnie wykonać i ozdobić kosze na odpady. Zajęcia plastyczne z rodzicami to niesamowita frajda dla malucha, które przy okazji nauczy się, jaki kolor kosza odpowiada rodzajom odpadów.

Czasami może zdarzyć się, że dzieciom będzie trudno zapamiętać od razu, jak poprawnie segregować odpady. Wówczas można nauczyć je krótkich rymowanek na ten temat. Poniżej fragment rymowanego wiersza “Apel do świata…”

Apel do świata… (fragment)

Współczesny człowiek
tworzy różne rzeczy.
Zamiast mieszać wszystko razem,
powinien segregować śmieci.

Zieleń, błękit, żółć, brązowy
to kolory są natury.
Poukładaj swe odpady,
bo przyroda nie da rady.

Dziś recykling wciąż króluje
plastik w żółtym się znajduje.
Z niego mnóstwo odzyskamy,
w domu ciepłe koce i polary mamy.

Zielony pojemniczek
pomieści każdy kolorowy słoiczek.
Szkło jest jedynym materiałem,
który w nieskończoność przetwarzać się daje.

Niebieskie kontenery pochłoną
niezatłuszczone, suche papiery.
Z nich powstaną nowe,
ozdobne pudełka tekturowe.

[…]

Taki krótki wierszyk z pewnością ułatwi rozpoznanie i utrwalenie, jaki kolor kosza odpowiada konkretnym odpadom. Na koniec pamiętajmy o nagradzaniu dzieci. To ważne zwłaszcza na początku nauki. Jeśli zauważymy, że dziecko właściwie wyrzuca śmieci, powinniśmy je pochwalić, a nawet nagrodzić. To doskonała motywacja, by maluch chciał kontynuować naukę segregowania śmieci. Czym nagradzać? Wystarczy słodki upominek, wspólne wyjście na plac zabaw, czy też inna atrakcja. Wybór należy do rodziców.

Wywóz śmieci i innych odpadów komunalnych

Mówiąc o segregowaniu odpadów, nie sposób nie nawiązać do wywozu śmieci. Obecnie przepisy związane z segregacją, składowaniem śmieci są bardzo zaostrzone. Wywóz śmieci odbywa się częściej, dlatego kontenery i inne zamykane śmietniki umiejscowione przy blokach przestają być tak uciążliwym problemem dla mieszkańców. Śmieci należy nie tylko umieścić w odpowiednich pojemnikach, ale także w określonych przypadkach wynająć odpowiedni kontener i dostarczyć odpady do punktu utylizacji.

Gospodarka odpadami obejmuje nie tylko wywóz śmieci z gospodarstw domowych, ale także wywóz gruzu czy też innych odpadów komunalnych. Osoby planujące gruntowny remont albo rozbiórkę obiektu budowlanego powinny skorzystać z usług firm świadczących wywóz tego rodzaju odpadów. Samodzielne pozbycie się śmieci, np. poprzez wywóz ich do lasu, jest zabronione i grozi poniesieniem wysokiej kary grzywny. Dlatego warto zaczerpnąć pomocy od kompleksowych firm, które zajmują się wywozem różnego rodzaju odpadów.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Usuń Gruz z Poznania.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*