Opadająca powieka – jak sobie poradzić z tym problemem?

Opadające powieki to defekt kosmetyczny, który dotyczy wielu kobiet i bywa bardzo uciążliwy. Czasem dotyczy tylko jednego oka. Oczywiście początkowo można uzyskać odpowiedni efekt za pomocą dobrego makijażu. Jednak wraz z upływem czasu jest to coraz trudniejsze. Dodatkowo opadająca powieka może nawet ograniczać pole widzenia. Sprawia, że twarz wydaje się zmęczona i starsza niż w rzeczywistości. Problem ten zazwyczaj jest wynikiem rozluźnienia struktur włókien kolagenowych. Skóra staje się mniej elastyczna. Jak uporać się z tym problemem?

Jak wygląda opadająca powieka?

W zasadzie opadająca powieka jest dość charakterystyczna. Oko wygląda wówczas na nieco przymknięte. Można mieć wrażenie, że ktoś cały czas mruży oczy. Twarz jest również zmęczona. Górna powieka jest na ogół mocno opadnięta w zewnętrznej części pod linią rzęs. Z kolei na dolnej powiece pojawiają się marszczenia. Wynika to z osłabienia włókien kolagenowych poprzez zmniejszone wydzielanie kolagenu i elastyny przez fibroblasty. Dlatego też wokół oczu pojawiają się niewielkie zmarszczki zwane kurzymi łapkami. Mogą też występować cienie pod oczami. Czasem niestety opadająca powieka pogarsza pole widzenia. Na szczęście obecnie w tej sytuacji z pomocą przychodzi wiele zabiegów medycyny estetycznej. O najciekawszych z nich przeczytać można pod adresem https://www.ruczajclinic.pl/poznaj-5-sprawdzonych-zabiegow-na-opadajace-powieki/.

Dlaczego powieka opada?

Przede wszystkim na skutek starzenia się organizmu spada wydzielanie kolagenu i elastyny. Zmniejsza się ilość włókien kolagenowych i ich struktury stają się luźniejsze. Tymczasem to one podtrzymują skórę twarzy. Włókna gwarantują napięcie, ale niestety czasu nie da się oszukać. Proces starzenia się najszybciej widać w miejscach, w których skóra jest delikatna i cienka. Tak jest w przypadku górnej powieki. Dodatkowo z czasem organizm człowieka wydziela coraz mniej kwasu hialuronowego odpowiadającego za nawilżenie skóry. Mięśnie zaczynają stopniowo wiotczeć.

Opadająca powieka to w zasadzie nadmiar skóry, która straciła swoją pierwotną jędrność. Jest ona zbyt ciężka, a więc i wiotka. Na zjawisko to wpływa wiele czynników, również genetycznych. Osłabieniu skóry wpływa poza tym nieodpowiednia dieta czy palenie papierosów. Co ciekawe, niekiedy problem opadających powiek dotyczy nawet dzieci i nastolatków. Odpowiedzialne za to są predyspozycje genetyczne.

Jak poradzić sobie z problemem opadającej powieki?

Bardzo dobre efekty w przypadku opadających powiek daje blefaroplastyka. Polega ona na usunięciu nadmiaru skóry nad oczami. Co ciekawe, nie trzeba obawiać się żadnych blizn, bo cięcia wykonywane są w miejscach niewidocznych. Efekty utrzymują się naprawdę długo. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie laserów. Są one propozycją mniej inwazyjną. Jednak poprawiają skórę w nieco mniejszym stopniu i na krótszy czas.

Opadającą powiekę można też skorygować za pomocą botoksu. Niewielkie dawki toksyny botulinowej powodują efekt tzw. otwartego oka. Substancja ta blokuje przekaźnictwo nerwowo-mięśniowej na kontakcie nerwu i mięśnia. Powoduje zaburzenia skurczu mięśni odpowiedzialnych za ciągnięcie powieki w dół. Zabieg tego typu jest bezbolesny. Jego efekty utrzymują się do 6 miesięcy. Jeszcze inną opcją jest wykorzystanie nici APTOS, co daje natychmiastowe rezultaty. Nici są aplikowane pod skórę i stymulują one produkcję kwasu hialuronowego, elastyny oraz kolagenu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*